Ingenuity виконав шостий політ попри технічний збій

27 травня дрон-вертоліт Ingenuity вшосте піднявся в небо Червоної планети. План польоту передбачав, що апарат підніметься на висоту 10 метрів, після чого пролетить 150 метрів у південно-західному напрямку, рухаючись зі швидкістю 4 м/c. Далі дрон мав зміститися на 15 метрів на південь, роблячи при цьому знімки місцевості, після чого розвернутися, пролетіти 50 метрів у північно-східному напрямку та здійснити посадку.

Знімок Марса, зроблений ровером Ingenuity з висоти 10 метрів. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Перший етап польоту пройшов у штатному режимі. Але на 54-й секунді стався збій. Ingenuity почав коливатися. У деяких точках польоту відхилення за креном і тангажем досягало 20°. Також фіксувалися різкі стрибки у споживанні енергії.

Подальший аналіз показав, що причиною неполадок стала втрата одного із зображень, що надходять із навігаційної камери на бортовий комп’ютер. Вони використовуються для визначення положення вертольота на місцевості. Через це наступні знімки навігаційної камери мали неправильну тимчасову мітку. Ґрунтуючись на неправильній інформації про час знімкування, Ingenuity почав регулювати курс, намагаючись виправити неіснуючу помилку, що й спровокувало подальші відхилення.

На щастя, завдяки налаштуванням ПЗ і резервним системам, ці проблеми не призвели до втрати апарата. Йому вдалося завершити політ, здійснивши успішну посадку за 5 метрів від запланованої точки. За словами фахівців, дрон не зазнав пошкоджень і зможе й надалі продовжувати польоти. До того ж інформація про подібні проблеми має особливо велику цінність, оскільки вона дасть змогу поліпшити систему управління апаратом.

За матеріалами https://mars.nasa.gov