NASA повідомила про завершення місії Opportunity

13 лютого антена далекого космічного зв’язку в каліфорнійському Голдстоуні відправила на Марс послідовність команд, призначених для марсохода Opportunity. Це була фінальна спроба відновити контакт з апаратом. На жаль, він так і не вийшов на зв’язок. Незабаром після цього NASA організувала брифінг, на якому було офіційно оголошено завершення місії марсохода.

Марсохід Opportunity (концепт). Джерело: NASA/JPL/Cornell University, Maas Digital LLC

Opportunity був побудований у межах програми Mars Exploration Rover, яка передбачала дослідження марсіанської поверхні за допомогою двох однотипних мобільних лабораторій. Він вирушив до Червоної планети 8 липня 2003 року, а його «брат-близнюк» Spirit — 10 червня 2003 року. Апарати досягли Марса у січні 2004 року. Обидва вони були розраховані на номінальний термін служби — 90 днів. Передбачалося, що за цей час вони пройдуть близько 1000 м марсіанською поверхнею. Але Spirit та Opportunity багаторазово перевиконали цей план.

Spirit пропрацював понад 6 років. Востаннє ровер вийшов на зв’язок із Землею 22 березня 2010 року. Успіхи Opportinity виявилися ще більш дивовижними: в цілому апарат функціонував 5250 днів — майже у 60 разів довше запланованого. За цей час він подолав понад 45 км, передав на Землю 217 тис. знімків марсіанської поверхні та встановив безліч рекордів.

Зрозуміло, роки перебування на Марсі позначилися на стані Оpportunity. У марсохода вийшли з ладу багато компонентів. Особливо великі незручності викликали проблеми із флеш-пам’яттю. Але, попри все це, ровер продовжував виконувати поставлені завдання. У якийсь момент навіть почало складатися враження, що він працюватиме вічно.

Долю ровера визначила глобальна пилова буря, яка сформувалася на Марсі наприкінці травня 2018 року. Піднятий нею пил, закрив небо Червоної планети, внаслідок чого сонячні батареї апарата перестали виробляти достатню кількість енергії для продовження роботи. Останній сеанс зв’язку Opportunity із Землею відбувся 10 червня 2018 року. Після цього ровер замовк.

Починаючи з вересня 2018 року, NASA розпочала активні спроби відновити контакт з Opportunity. Загалом йому було відправлено понад 800 різних команд. На превеликий жаль, апарат так і відгукнувся.

Але, хоча ми більше ніколи й не почуємо Opportunity, його спадщина житиме ще дуже довго. Ровер наочно продемонстрував переваги вивчення небесних тіл за допомогою колісних апаратів, а зібрані ним дані, надали вченим можливість зазирнути в минуле планети — у ті далекі часи, коли поверхнею Марса текли потоки води та були умови для виникнення життя.

За матеріалами https://www.nasa.gov