Гра The Fermi Paradox

Парадокс Фермі — це відсутність ознак існування інопланетних цивілізацій, хоча дослідження Всесвіту підказують нам, що вони мають існувати. The Fermi Paradox — це комп’ютерна гра, яка пропонує кожному побачити, які проблеми стоять перед цивілізаціями, що хочуть встановити міжзоряний зв’язок.

Гра The Fermi Paradox
Гра The Fermi Paradox. Джерело: www.gog.com

Парадокс Фермі — наукова проблема та комп’ютерна гра

Парадокс Фермі — одна з найбільш інтригуючих проблем сучасної науки. Названа вона на честь італійського фізика Енріко Фермі, який 1950 року напівжартома спитав «Ну й де ж вони всі?», маючи на увазі інопланетні цивілізації, які мали би виникнути в Галактиці за мільярди років її існування.

За десятиліття, що минули з моменту, коли це питання було задане, вчені та просто любителі науки висунули безліч можливих відповідей на нього. А 2021 року компанія Anomaly Games випустила комп’ютерну гру The Fermi Paradox, присвячену цій проблемі.

Гра досі знаходиться у ранньому доступі на Steam, тож цілком можливо, що її ще будуть доробляти. Але й зараз кожен охочий може пограти в неї та спробувати довести різні цивілізації до мирного контакту.

Ігролад The Fermi Paradox

The Fermi Paradox — покрокова гра, у якій розвиток сюжету відбувається через прийняття рішень щодо розвитку однієї з цивілізацій. У ній немає динамічних дій, що потребують швидкої реакції, скоріше вона потребує вдумливого аналізу.

Спочатку гра формує досить умовну, але унікальну галактику, що насправді складається всього з десятка зоряних систем, у кожній із яких ми бачимо тільки одну планету — ту, де може зародитися життя.

Гравець може відкрити опис планети та прочитати, на що вона схожа. Там є не лише світи, схожі на Землю, але й пустелі, крижані океани, лабіринти пустельних каньйонів. І всюди існує життя, що потенційно може стати розумним.

Суть гри полягає у тому, щоб тицяти на білі кола, що відображають певне рішення. Більшість із них порожні й просто додають гравцю балів. Але деякі змінюють характеристики цивілізації та впливають на її подальший розвиток.

Час від часу стаються глобальні події, що дуже відчутно впливають на хід гри. У них теж доводиться приймати рішення. За найкращі з них доводиться платити балами, нейтральні зазвичай не потребують витрат, а відверто погані можуть, навпаки, принести ресурс, який можна використати на щось цікавіше.

Розвиток цивілізацій

Досить швидко в розумну стадію вступає перша цивілізація. Розпочинає вона з повної дикості. Для більшості цивілізацій це кам’яна доба, але, в залежності від планети, можливі й екзотичніші варіанти.

Цивілізація у грі
Цивілізація у грі

Наприклад, на Землі, де можуть стати розумними не тільки люди, але й дельфіни з динозаврами, шлях традиційно лежить через Бронзову добу, Залізну Добу та добу Мореплавства. Але жителі крижаного океану вчаться плавити лід і використовувати айсберги, а пустельні креветки з Сіріуса замість заліза використовують зміцнене скло.

Кожна цивілізація показана достатньо умовно, як набір шкал. Найголовніша з них — прогрес у досягненні наступного етапу розвитку. Друга — кількість населення, яке цю науку розвиває і споживає ресурси.

Далі йдуть власне ресурси, які у грі показуються оригінальним способом. Гравець бачить не загальну їх кількість, а на скільки років цивілізації їх вистачить. Спочатку це не дуже важливо, але з часом боротьба з нестачею покладів уранових руд або газових гігантів може стати основною проблемою.

Глобальна криза у грі
Глобальна криза у грі. Джерело: fermi-paradox.carbonmade.com

Дві останні шкали відображають мирність цивілізації та її етику. Перша з них впливає на те, як часто будуть виникати військові конфлікти й наскільки руйнівними вони будуть. Друга впливає на глобальний характер гри та на те, як вона закінчиться.

До сингулярності

З часом цивілізацій стає більше і доводиться обирати, щодо якої треба прийняти рішення на даному кроці. По досягненні Промислової доби всі індивідуальні особливості стираються і шлях цивілізацій стає однаковим.

На цій стадії вони вчаться надсилати радіосигнали у космос і приймати їх. Але не треба забувати, що розділяють їх сотні світлових років, і поки радіоповідомлення прийде з однієї планети на іншу, на них може змінитися кілька епох.

У наступній ері — атомній — цивілізації починають надсилати космічні кораблі до інших зір. Щоправда, рухаються вони теж вкрай повільно, і по дорозі з ними може статися багато цікавого. Зрештою вони досягають точки призначення, й далі все залежить від того, що там знаходиться. Можливо, там уже хтось живе.

Ніколи не замислювалися, як би інопланетяни сприйняли наші сигнали?
Ніколи не замислювалися, як би інопланетяни сприйняли наші сигнали? Джерело: fermi-paradox.carbonmade.com

Так, посилаючи кораблі та сигнали й засновуючи колонії, цивілізації переживають кілька наступних епох: цифрову, кіберпанк, сонячну та швидкості світла. Останньою є сингулярна епоха, назва якої відображає гіпотетичний момент технологічної сингулярності, коли швидкість розвитку цивілізації стане нескінченною, а можливості — необмеженими.

Але для того, щоб остання технологія стала можливою, до сингулярної епохи треба довести не одну, а декілька цивілізацій. І лише після цього одна з них розробить ансібль — пристрій для миттєвого надсвітлового зв’язку. Вона об’єднає галактику в єдину інформаційну мережу та… подолає парадокс Фермі у спосіб, що залежить від поточного стану речей.

Заради чого варто грати?

The Fermi Paradox не містить жодної анімації, рухомих фігурок або просто 3D-графіки. Вся інформація про цивілізації подається через текст і картинки. Й цього цілком достатньо, щоб захопитися грою.

Ми бачимо, як змінюються представники цивілізацій у міру того, як вони долають свій шлях до зірок. Картинки мають свій стиль і дозволяють відчути всі ті події, що відбуваються протягом гри: кризи, війни, створення нових стовпів цивілізації, відсилання сигналів у космос і зустрічі з інопланетянами.

Цитати у The Fermi Paradox завжди доречні
Цитати у The Fermi Paradox завжди доречні. Джерело: fermi-paradox.carbonmade.com

Кожна глобальна подія супроводжується цитатами. Інколи це слова реальних мешканців Землі, інколи — вигаданих діячів чужих світів. У будь-якому разі це завжди доречно та цікаво. Грати у це варто хоча б для того, аби усвідомити, що контакт між двома розумними видами — це момент переосмислення ними всієї своєї історії.

The Fermi Paradox — це гра, що показує, наскільки насправді непростим є питання «де всі?» Хтось знищив себе у ядерній війні. Хтось не хоче відповідати. Хтось ще просто не уявляє, що за межами атмосфери лежить велетенський Всесвіт. А хтось уже досяг усього, чого хотів, і просто чекає біля кінця історії на решту учасників діалогу.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine