Індія готується запустити на Місяць зонд «Чандраян-4». Як і в попереднього, його метою буде південний полюс нашого супутника, де можливо знайти водяну кригу. Проте цього разу зразки мають доправити на Землю для того, аби вивчити у лабораторії.
Космічні прагнення Індії
Індійська місія з повернення місячних зразків «Чандраян-4» планує здійснити посадку між 85 і 90 градусами широти у південній півкулі Місяця, після чого буде здійснена спільна з Японією місія посадкового модуля і місяцехода.
Місія «Чандраян-4» складатиметься з двох блоків, запущених двома окремими ракетами, й буде спрямована в район південного полюса Місяця, повідомив П. Вірамутхувел з Індійської організації космічних досліджень (ISRO), виступаючи на Міжнародному астронавтичному конгресі (МАК) у Мілані 17 жовтня.
Місія матиме на меті зібрати близько трьох кілограмів зразків поблизу південного полюса, навколо якого, як вважається, є водяно-льодовий покрив. ISRO потребуватиме кількох нових технологій, включаючи можливість зачерпування з поверхні й буріння на глибину близько двох метрів для відбору зразків підповерхневого шару.
Зміст космічної місії «Чандраян-4»
Наразі тривають дослідження, щоб визначити остаточний вибір місця посадки. Представники ISRO раніше повідомляли, що місія буде спрямована в район точки Шив Шакті, місця посадки «Чандраян-3», приблизно на 69-му градусі широти.
Місія включатиме висадку на Місяць, відбір зразків, стикування на місячній орбіті та безпечне повернення на Землю зі зразками. «Це також продемонструє нашу здатність до висадки екіпажу», — сказав П. Вірамутхувел. Минулого року Індія оголосила, що планує висадити астронавтів на Місяць до 2040 року.
Окремі блоки «Чандраян-4» матимуть масу близько 4,6 тонни кожен, що становить загальну масу 9,2 тонни, кожен з яких буде запущений ракетою-носієм LVM-3. Модулі зістикуються на геосинхронній перехідній орбіті, використовуючи круговий маршрут до Місяця, як і у випадку з «Чандраян-3», і полетять до Місяця як один. Попередній проєкт місії передбачав використання однієї ракети-носія LVM-3 і PSLV для двох запусків.
Вірамутхувел не назвав дату або рік запуску, але слайди свідчать, що запуск відбудеться приблизно в 2027–2028 роках.
Місія Chandrayaan-4 отримала схвалення у вересні. Минулого місяця також було затверджено запуск орбітального апарата Венери, першого пілотованого модуля космічної станції та багаторазової ракети-носія.
Місія «Чандраян-5»/LUPEX
Прогресує також місія «Чандраян-5», відома як LUPEX — співпраця між ISRO та Японською агенцією аерокосмічних досліджень (JAXA).
Місія висадки також буде спрямована на південний полюс Місяця з координатами 89,45° південної широти, 222,85° східної довготи, на піднесеному хребті поблизу кратера Шеклтон. Поблизу є постійно затінені регіони, які потенційно можуть бути досліджені місяцеходом місії. Ровер проїде від 500 до 1000 м, проводячи вимірювання на місці, в тому числі визначаючи потенційні поклади води та льоду.
Індія надасть посадковий апарат, планування місії та корисне навантаження, а Японія — ракету-носій, різноманітне корисне навантаження і місяцехід. Корисне навантаження включатиме георадар, низку спектрометрів і приладів для аналізу води, наданих обома сторонами.
За словами П. Вірамутхувела, запуск «Чандраян-5»/LUPEX запланований на 2028–2029 роки.
За матеріалами spacenews.com