Зорі народжуються у хмарах, що швидко стискаються

Нове дослідження 44 «зоряних колисок» у нашій Галактиці показало, що ці газопилові хмари не перебувають у стані рівноваги, як це вважалося досі. Замість цього вони переживають інтенсивний колапс. Сили гравітації максимально намагаються стиснути їх.

Зоряні колиски
«Зоряні колиски». Джерело: phys.org

Дослідження «зоряних колисок»

Цілком можливо, що зорі утворюються зовсім не в таких умовах, як звикли думати науковці. Ні, те, що відбувається цей процес у холодних газопилових хмарах, так званих «зоряних колисках», ніхто під сумнів не ставить, але ось те, на що вони самі схожі у новому дослідженні, опублікованому в The Astrophysical Journal Letters, описано зовсім по-новому.

У роботі використовувався огляд Radio Ammonia Mid-Plane Survey (RAMPS), здійснений за допомогою радіотелескопу обсерваторії Green Bank. Він дозволив оглянути 24 квадратних градуси галактичної площини й дослідити 44 щільних області зореутворення.

Вчені виявили, що 43 з них, тобто майже всі, перебувають у стані, коли у будь-який момент може початися гравітаційний колапс, або він вже відбувається. Простіше кажучи, ці хмари починають стрімко стискатися під власною вагою. І це, судячи з усього, дає поштовх до утворення нових світил.

То як же утворюються зорі?

Усе це було б не дуже цікаво, якби не суперечило усьому, що вчені досі вважали правильним щодо ранніх етапів утворення зір. Адже зараз домінує думка, що домінантна сила у «зоряних колисках» — не гравітація, а турбулентність. Вона підтримує їх у стабільному стані певний тривалий час і забезпечує поступовий ріст щільних зародків, всередині яких потім спалахують нові зорі.

Єдина сила, яка в цих умовах може чинити опір гравітації — магнітні поля. Тільки там, де вони справді сильні, можуть утворюватися масивні зоряні зародки. І це добре пояснює, чому велетенські зорі народжуються відносно нечасто.

Схоже, що Всесвіт значно складніший, ніж ми думали. І тепер науковці хочуть застосувати Великий масив антен Атаками, щоб докладніше розібратися з тим, що відбувається у зоряних яслах.

За матеріалами phys.org

Китайський марсохід знайшов докази існування давнього океану
Великий вибух у мініатюрі: астрономи побачили народження чорної діри та нуклеосинтез
Virgin Galactic планує залучити 300 млн доларів на будівництво флоту космопланів
Телескоп «Субару» зазнімкував рідкісну галактику з трьома кільцями
Науковці опинилися за крок до виявлення джерела таємничих радіосплесків
Як зовнішні загрози можуть вплинути на «зону життя» зір
Вуглекислий газ підтримував Марс повноводним упродовж 230 млн років
Брудна планета: супутники розгледіли вкриті пластиком пляжі на Землі
На Сонці стався спалах категорії X2.3
Подвійний удар: учені знайшли сліди гігантського кратера на Венері