Вода на крижаних супутниках може замерзати за дуже низьких температур

Вчені експериментально визначили, за яких температур замерзатиме солона вода під високим тиском. Отримані результати свідчать, що океани під кригою супутників планет-гігантів можуть існувати, навіть якщо температура на них занизька.

Вода на крижаних супутниках може замерзати при дуже низьких температурах.
Вода на крижаних супутниках може замерзати за дуже низьких температур. Джерело: www.universetoday.com

Коли замерзає вода на крижаних супутниках

Вчені з університетів Каліфорнії та Вісконсину провели серію експериментів щодо заморожування водних розчинів солей під високим тиском. Вони намагалися симулювати умови на крижаних супутниках планет-гігантів.

Солона вода замерзає за температур значно нижчих, ніж нуль за Цельсієм. Звичайна вода під тиском тисячі атмосфер теж може протриматися до значних мінусових температур. Але що буде, якщо солоність та тиск зустрінуться разом?

Серія експериментів показала, що в такому випадку ефекти складуться достатньо хитрим чином, але у будь-якому разі йдеться про збереження рідкого стану до температури на десятки градусів нижчої за нуль. Саме такі умови спостерігаються на багатьох крижаних супутниках планет-гігантів.

Океани на супутниках гігантів

Багато супутників планет-гігантів являють собою мішанину криги та каменю. На деяких з них вчені давно вже підозрюють про наявність океанів під зовнішнім шаром криги. Наприклад, товщина водяного шару Європи може складати від 100 до 400 км.

Однак усі припущення про існування підлідних океанів базувалися на тому, що глибини крижаних супутників мають суттєво нагріватися. А цього цілком може й не бути. Проте нові випробування свідчать, що шари солоної й придатної для життя води можуть існувати навіть якщо суттєвого розігріву немає.

Це також свідчить про те, що океани можуть існувати на значно менших тілах, ніж вважалося досі (наприклад, на Мімасі). Вони зазнають меншого стискання і менше нагріваються, але на них все одно може існувати життя. Кількість тіл Сонячної системи, на яких є рідка вода, може вимірюватися десятками.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine