Falcon 9 запустить новий європейський телескоп

Ракета Falcon 9 є основним кандидатом для місії із запуску телескопа Euclid. Про це заявив Марк Клемпін, який обіймає посаду голови відділу астрофізики NASA.

Завдання та влаштування телескопа Euclid

Телескоп Euclid побудований Європейським космічним агентством (ESA) за підтримки NASA. Апарат призначений для вивчення історії розширення Всесвіту, формування його великомасштабних структур, розподілу загадкової темної матерії та темної енергії. Для цього телескоп буде здійснювати високоточні вимірювання червоних зсувів далеких галактик (у радіусі до 10 млрд світлових років від Чумацького Шляху). Уточнені дані про зв’язок червоного зміщення та відстані, допоможуть астрономам краще розібратися в тому, як Всесвіт набув свого нинішнього вигляду.

Обсерваторія Euclid в уявленні художника. Джерело: ESA/C. Carreau

Для виконання поставлених завдань Euclid отримав 1,2-метрове дзеркало. Наукова начинка апарата представлена двома інструментами: візуалізатором видимого випромінювання (VIS), а також спектрометром та фотометром ближнього інфрачервоного діапазону (NISP). Загальна маса Euclid складає 2160 кг. Його робоча позиція буде розташована на відстані 1,5 млн км від нашої планети на околицях точки Лагранжа L₂, системи Сонце – Земля.

Falcon 9 замість «Союзу»

Спочатку Euclid планувалося запустити ракетою «Союз» з космодрому Куру у Французькій Гвіані. Але після початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну ESA розірвала всі зв’язки з країною-агресором. Це порушило питання про нового носія для місії.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Річ у тім, що ESA не може використовувати для запуску Euclid перевірену ракету Ariane 5, оскільки її виробництво вже припинене, а всі залишені екземпляри, давно розписані під інші місії. Щодо нового носія Ariane 6, то його дебют відбудеться лише наступного року. І після цього ракеті доведеться здійснити ще кілька польотів, щоби довести свою надійність.

Пуск Falcon 9. Джерело: SpaceX

Все це змушує ESA шукати альтернативні варіанти. Найбільш очевидним з них є використання Falcon 9, як найбільш надійного та дешевого носія потрібної вантажності, який є на пусковому ринку. Наразі фахівці ESA вивчають можливість запуску Euclid на ракеті SpaceX. У разі схвалення, телескоп буде відправлений в космос у другій половині 2023 року.

Щодо решти місій, які спочатку планувалося запускати на «Союзах», то ESA намагається перерозподілити їх під європейські носії. Так, супутники EarthCARE та Sentinel-1C будуть виведені на орбіти легкою ракетою Vega-C. А для майбутніх запусків нових апаратів навігаційної системи Galileo, буде залучена вже Ariane 6.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів