ESA випадково «хакнули» камеру Solar Orbiter та розкрили нові секрети Сонця

Космічний апарат Європейського космічного агентства (ESA) Solar Orbiter здійснює довгу серію прольотів повз внутрішні планети Сонячної системи, щоб із кожним прольотом наближатися до Сонця все ближче. Зрештою, він підійде на відстань 26 млн км, щоб спостерігати Сонце зблизька, і вийде на орбіту Меркурія. Це буде найближча відстань, на яку коли-небудь підходила камера до Сонця, щоб зробити детальні знімки нашої зорі.

Однак у перервах між близькими зближеннями із Сонцем команда Solar Orbiter не сидить склавши руки. Нещодавно члени команди розробників камери екстремального ультрафіолетового випромінювання (EUI) Solar Orbiter знайшли новий спосіб використання інструменту, щоб зробити його більш чутливим до слабкого екстремального ультрафіолетового світла.

Злам трапився випадково, оскільки на етапі будівництва камери інженери внесли зміни до її захисних дверцят. Над апаратом є низка дверцят, що закриваються, які захищають його під час запуску та під час подорожі Сонячною системою. До захисних дверцят додали невелику додаткову вагу, що зветься «великим пальцем». Команда зрозуміла, що коли дверцята наполовину відчинені, цей «палець» висітиме перед найяскравішою частиною сонячного диска, що дозволить їм виявити слабше світло, яке надходить із сонячної атмосфери.

Solar Orbiter
Місія ESA Solar Orbiter наближається до Сонця. Анімація: ESA/ATG medialab

«Це був справді «хак». У мене виникла ідея просто зробити це і подивитися, чи це працюватиме. Насправді модифікація інструменту дуже проста», — сказав член команди EUI Фредерік Ошер з Інституту просторової астрофізики Університету Париж-Південь.

Імпровізований коронограф Solar Orbiter

Команда випробувала свою концепцію та виявила, що «великий палець» використовується як окуляр. Він перетворює камеру на щось на кшталт імпровізованого коронографа — спеціального інструменту, який призначений для блокування найяскравішого світла від зорі, щоб краще бачити її оточення. У минулому коронографи та камери були окремими інструментами.

На відео, опублікованому вченими, на порожню ділянку від окулярного апарата накладено зображення сонячного диска. Це дозволяє дослідникам побачити деталі сонячної атмосфери, особливо глибокі шари, які зазвичай неможливо спостерігати.

«Там змінюється фізика, там змінюються магнітні структури. Раніше у нас не було можливості розгледіти бурхливу поверхню Сонця в такій неперевершеній якості та деталях. Мають бути якісь секрети, які ми тепер можемо знайти», — сказав Девід Бергманс, головний дослідник EUI з Королівської обсерваторії Бельгії.

Раніше ми повідомляли про те, як Solar Orbiter знайшов потенційне джерело сонячного вітру.

За матеріалами ESA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Довжиною в 140 Чумацьких Шляхів: знайдено найбільший джет чорної діри
Новий метод дозволив знайти сотні залишків наднових
Нова космічна програма Індії: повернення місячного ґрунту, місія до Венери та багаторазова ракета
Перлина в космічному океані: місія JUICE зазнімкувала Землю з відстані в п’ять мільйонів кілометрів
Розсекречені результати радіаційного опромінення всередині капсули Orion
Космічний танок: зіткнення галактик Arp 107 очима James Webb
У ранньому Всесвіті знайшли більше чорних дір, ніж очікували
Вчені знайшли припливно-пульсуючу зорю
Загадкове червоне світіння на Землі потрапило на космічний таймлапс
Автобус для наступника Hubble: NASA підготувала «транспорт» для нового космічного телескопа