ESA побудує службові модулі для місій Artemis III і Artemis IV

Космічні технології

Фахівці Європейського космічного агентства побудують ще два службові модулі пілотованого корабля Orion, які будуть використані в місіях Artemis III та Artemis IV. Відповідне рішення ухвалили за результатами зустрічі Ради міністрів країн ESA в іспанській Севільї.

Згідно з досягнутими наприкінці 2012 року домовленостями, ESA взяло на себе розробку та складання службового модуля Orion. Як основу його конструкції використали європейський безпілотний корабель ATV (Automated Transfer Vehicle), який застосовували для доставляння вантажів на МКС. Будівництво модуля здійснюється силами співробітників компанії Airbus Defence and Space.

Службовий модуль Orion несе на борту весь необхідний запас повітря та води для екіпажу, а також акумуляторні батареї та сонячні панелі, призначені для генерування електроенергії. Його довжина становить 4 м, діаметр — 4,1 м (без урахування сонячних батарей, що розкриваються), маса в заправленому стані — близько 15 тонн, з яких близько 9 тонн припадатиме на паливо. Основою для силової установки став двигун AJ10-190, який раніше використовувався в системі орбітального маневрування американських шатлів. Він може забезпечити Δv до 1800 м/c. Також на модулі встановлено 8 допоміжних двигунів Aerojet R-4D-11 і 24 малих двигуни системи орієнтації.

Службовий модуль Orion під час акустичних випробувань. Джерело: NASA/Frank Michaux

Наразі ESA повністю виготовило один службовий модуль. Він уже доставлений у США і зараз проходить термальні тести у вакуумній камері випробувальної станції Плюм-Брук. Цей модуль буде залучений у місії Artemis I, у межах якої безпілотний Orion облетить Місяць і повернеться на Землю.

Ще один модуль перебуває в процесі складання на підприємстві Airbus у Німеччині. Він вирушить до Місяця в межах першої пілотованої місії Artemis II. Її старт заплановано на 2022-2023 рік. До того ж Рада ESA схвалила початок виготовлення деяких компонентів, які передбачається використовувати в п’ятому та шостому службовому модулі Orion.

За матеріалами https://www.esa.int