Травневий Місяць: два «побачення» з Сатурном

Після того, як Уран наприкінці квітня вступив у сполучення з Юпітером, обидві планети з точки зору наземних спостерігачів опинилися на небі поблизу Сонця, а отже, певний час ми спостерігати їх не зможемо. В таких самих несприятливих умовах зараз перебуває й Венера. Отже, зближення Місяця зі згаданими планетами у травні ми теж не побачимо. Втім, «у резерві» ми маємо ще чотири. В порядку зростання віддаленості від нашого світила це Меркурій, Марс, Сатурн і Нептун.

4 травня наш природний супутник у Києві зійде приблизно о 4-й годині за літнім часом, але за чверть години перед цим над обрієм з’явиться Сатурн, що в той день матиме блиск 1,2 зоряної величини, а отже, його буде добре видно неозброєним оком навіть на не дуже темному небі. Кутова відстань між ним і Місяцем під час сходу становитиме трохи більш ніж 2°, а мінімальне зближення відбудеться трьома годинами раніше. Для спостерігачів у Антарктиді Сатурн у цей день взагалі ненадовго сховається за місячним диском. Зі зрозумілих причин, абсолютна більшість мешканців Землі побачити цього не зможе.

Вже наступного ранку Місяць закриє Марс, однак і цього ми теж не побачимо. На темному небі це явище буде спостерігатися лише на острові Мадагаскар і в акваторії Індійського океану східніше нього. У Києві Червона планета зійде в середині навігаційних сутінків, перебуваючи менше ніж у градусі від тонкого місячного серпа. В 4° західніше (праворуч і трохи вище) за допомогою телескопа можна буде знайти слабенький Нептун, що пройшов біля Марса 29 квітня.

Нарешті, вранці 6 травня Місяць опиниться в 3° північніше Меркурія, що трьома днями пізніше досягне максимальної західної елонгації. Побачити це сполучення в наших широтах дуже складно — найменша планета з’явиться над обрієм лише за 35–40 хвилин до сходу Сонця, й помітити її неозброєним оком буде практично неможливо, попри те, що її блиск сягне 0,7ᵐ. Як майже завжди в таких випадках, південні області України з точки зору зручності спостережень матимуть невелику перевагу.

Далі наш супутник, що вже матиме вигляд майже непомітного тоненького серпика, «зануриться» в навколосонячний ореол, де зустрінеться з Венерою, Ураном, Юпітером і, власне, з Сонцем. Але й на цьому його травневі сполучення з планетами не завершаться: вранці останнього дня місяця, невдовзі після фази останньої чверті, він знову наблизиться до Сатурна та на світанку опиниться в 4° від нього. Окультацію «володаря кілець» у цей день буде видно лише в Уругваї, на півдні Бразилії, Чилі й Аргентини.

Також заслуговує згадки зближення майже повного Місяця з яскравою зорею Антарес (α Скорпіона) до відстані трохи більше градуса, яке в Україні буде видно вранці 24 травня.

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна