Докази сонячного супершторму 2600 років тому знайшли в кільцях дерев

Близько 2600 років тому ассирійці бачили червоне сяйво в нічному небі, яке, як ми тепер знаємо, було яскравим полярним сяйвом, викликаним потужним сонячним штормом. Ця подія, як встановили дослідники, сталася у 664 році до нашої ери. Свої висновки вони опублікували в журналі Communications Earth & Environment

Найпотужніша геомагнітна буря «Каннібал»
Найпотужніша геомагнітна буря. Фото: NASA

Команда під керівництвом Ірини Панюшкіної з Університету Аризони досліджувала деревні кільця у древніх колодах, аналізуючи концентрацію радіоактивного вуглецю-14. У кільцях, що утворилися в 664 році до н.е., було виявлено значно вищий рівень вуглецю-14, що є ознакою сонячної супербурі. 

Вуглець-14 утворюється в атмосфері під впливом космічного випромінювання, згодом поглинається деревами й залишається у їхніх кільцях. Під час сонячних бур цей процес значно посилюється, залишаючи помітний слід у деревній тканині. 

Стовбур стародавньої модрини лежить на багнистих берегах річки Об у Сибіру
Стовбур стародавньої модрини лежить на багнистих берегах річки Об у Сибіру. Він містить докази потужної сонячної бурі. Фото: arizona.edu

Супершторм у 664 році до н.е. належить до так званих подій Міяке — сонячних бур, що залишили значний слід у природних архівах Землі за останні 14 500 років. До цієї групи також відносять події 7176, 5410, 5259 років до н.е., а також 774 і 993 років н.е. 

Дослідження показують, що ці події впливають не лише на рівень вуглецю-14, але й на хімічний склад атмосфери, змінюючи систему Землі в цілому. 

Методи дослідження 

Науковці використовували дендрохронологію — вивчення річних кілець дерев для аналізу кліматичних змін та датування подій. Дослідження проводили на древніх деревах з уральських гір. Річні кільця дерев фіксують умови середовища: кожне кільце відповідає певному року, а їхній розмір і склад дають інформацію про кліматичні явища. 

Кільця дерев крупним планом
Кільця дерев великим планом. Одне кільце відповідає даті 664 року до нашої ери. Фото: arizona.edu

Дослідники порівнюють зразки деревини зі стандартними хронологічними шкалами, щоб встановити точні дати. Так, аналіз деревини та зразків льодовикових кернів із Гренландії та Антарктиди підтвердив підвищений рівень вуглецю-14, берилію-10 і хлору-36, які свідчать про сонячні шторми. 

Наслідки та перспективи 

Якби супершторм масштабу 664 року до н.е. стався сьогодні, він вплинув би на енергетичні та комунікаційні системи. Хоча сучасні технології вже є більш стійкими до подібних явищ. 

Ірина Панюшкіна зазначає, що, попри значний прогрес, передбачити час наступної події такого масштабу поки неможливо. Проте дослідження сприяють кращому розумінню сигналів сплесків вуглецю-14 і їхнього впливу на систему Землі. 

Раніше ми повідомляли про те, як найпотужніша геомагнітна буря «Канібал» ознаменувала початок нового сонячного циклу.

За матеріалами livescience.com

Новини інших медіа
Рекордне зростання температури: 2024-й став найспекотнішим роком в історії
Зв’язок між темною матерією і темною енергією може відкрити п’яту силу природи
Що це було? Загадка подвійної події припливного руйнування
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км