Оцінка фахівців: Сонце може сильно пошкодити електричні мережі на Землі

Як показало опитування 144 фахівців із космічної погоди, переважна їхня більшість вважає, що ми мало знаємо про активність Сонця, і треба очікувати катастрофічних подій, які можуть надовго вивести з ладу електромережі та зв’язок на Землі.

Сонце може нам створити чимало проблем
Сонце може створити нам чимало проблем. Джерело: weather.com

Що про Сонце кажуть фахівці

Університет Редінга та компанія Apollo Academic Surveys нещодавно опублікували опитування 144 фахівців у галузі космічної погоди й дослідження Сонця. Їх попросили відповісти на кілька питань, що стосуються передбачення активності нашого світила та подій на Землі, яке воно може спричинити.

90% опитаних кажуть, що без точного передбачення сонячної активності Земля зазнає значних збитків, які насамперед будуть пов’язані з виведенням з ладу супутників. Четверо з п’яти опитаних також вважають, що вони можуть спричинити перебої з подачею електроенергії, подібні тим, які сталися недавно на нафтовій свердловині у Канаді.

Приблизно половина опитаних вважає, що сучасні методи передбачення космічної погоди просто не здатні спрогнозувати катастрофу, яку може спричинити Сонце. 51% фахівців стверджує, що майбутні магнітні бурі можуть досягти масштабів, які перевищують усе, що люди бачили досі, включно з подією Керрінгтона 1859 року.

Фахівці дають 33%, що в найближчі 10 років принаймні один регіон Землі буде знеструмлений на деякий час унаслідок масштабного спалаху. Крім того, 40% опитаних сумніваються навіть у тому, що сучасні методи прогнозування здатні точно передбачити хоча б ті події, які відбуваються на Сонці постійно.

Чому наслідки потужного спалаху можуть бути катастрофічними?

Магнітні бурі на Землі викликає Сонце, точніше, спалахи на ньому. Люди вже чимало дізналися про те, як вони виникають, проте остаточної відповіді на питання про те, наскільки потужними вони можуть бути, так і не отримали.

Активність нашого світила змінюється впродовж 11-річного циклу. Однак останні кілька таких періодів, під час яких люди здобули більшість наявної інформації, були відносно спокійними. Натомість той цикл, що проходить зараз, навпаки, показує підвищену активність.

І це дуже непокоїть учених. Адже вони мають свідчення того, що в минулому відбувалися набагато потужніші спалахи. А за час пониженої активності ми збудували всі сучасні телекомунікаційні й електричні мережі. На них побудована майже вся наша цивілізація, а ми навіть не знаємо, чи переживуть вони справді потужну магнітну бурю.

Що робити?

Крім питань про небезпеку, фахівців попросили озвучити свої думки щодо того, як можна було б її знизити. Їх запитали, що можна було б зробити, якби на боротьбу з нею виділили мільярд доларів.

Частина вчених висловилася за те, щоб витратити ці гроші на запуск до Сонця цілого сузір’я невеликих зондів, які працюватимуть поруч із ним і допоможуть якісніше відстежувати спалахи. Інші висловилися за створення наземної мережі телескопів і нових аналітичних центрів.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine