Цієї ночі в Україні можна побачити зникнення Урану

Рухаючись небесною сферою, наш природний супутник час від часу закриває зірки та планети. Ці явища називають окультаціями. Найвідоміше та найкрасивіше з них — безумовно, повне сонячне затемнення. Планети опиняються за місячним диском навіть частіше, ніж Сонце, хоча б тому, що воно на нашому небі одне, а планет — цілих сім. У ніч із 14 на 15 вересня 2022 року з усієї території України можна буде побачити, як Місяць закриє Уран.

Якби площина місячної орбіти співпадала з орбітою Землі, умовна проєкція якої на небесну сферу отримала назву «екліптика», сонячні затемнення спостерігалися б кожної фази нового Місяця. Насправді ж кут між ними складає понад 4°, тому поблизу точки їхнього перетину Місяць і Сонце опиняються з інтервалом трохи менше ніж пів року. Ще складніше ситуація з планетами. Крім того, що вони рухаються по небу кожна зі своєю швидкістю, їхні шляхи суттєво відхиляються від екліптики. Меркурій, Венера та Марс іноді опиняються у 8-9° від неї. Найменше відхилення від «сонячного шляху» має Уран: нахил його орбіти складає лише 0,773° (46,4 кутових мінут). Через це він опиняється за місячним диском найчастіше.

Відкриття Урану в Києві 15 вересня 2022 року (зеніт вгорі). Джерело: StarryNight

У другій половині поточного року відбувається серія окультацій Урану. В ніч із 14 на 15 вересня одну з них можна буде спостерігати з усієї території України — звичайно, за умов сприятливої погоди. Планета зникне за освітленим краєм Місяця, що матиме на той момент фазу 77%, і з’явиться з-поза його темного краю. Висота нашого природного супутника над горизонтом на початку явища на Закарпатті складе 25°, у всіх інших частинах країни він розташовуватиметься вище.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 2021 (186)

До товару

Для спостерігачів у Києві Уран зникне за Місяцем 15 вересня приблизно о 0:26 за літнім часом і знову з’явиться о 1:33 (для різних частин міста точний час може відрізнятися на 15-20 секунд). У Харкові закриття та відкриття планети відбудуться відповідно о 0:29 і 1:36, в Одесі — о 0:19 і 1:25, у Львові — о 0:23 і 1:28. Місячний край «наповзатиме» на диск планети приблизно 7 секунд, і стільки ж триватиме її поява, яку спостерігати значно цікавіше, але помітити її початок буде важче. Для спостережень потрібно «озброїтись» інструментами з діаметром об’єктиву не менше 60 мм та збільшенням понад 50 крат, оскільки побачити біля яскравого диску майже повного Місяця планету, що має блиск трохи вище 6-ї зоряної величини, досить складно.

Наступна окультація Урану, яку буде видно з території України, відбудеться ввечері 5 грудня. А вранці 2 січня наступного року мешканці півночі Чернігівської області зможуть побачити останню окультацію цієї серії, коли сьому планету «зачепить» південний край місячного диску.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t. me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів