У майбутньому Європейська космічна агенція планує вивести у космос зонд Comet Interceptor. Якби він уже перебував у космосі в точці Лагранжа, то міг би дослідити комету ZTF, яка саме наблизилася до Сонця.
Місія Comet Interceptor
Зараз уся астрономічна громадськість стежить за рухом на небі комети C/2022 E3 (ZTF) переважно за допомогою наземних телескопів. А вченим дуже кортить роздивитися комету зблизька.
З цією метою Європейська космічна агенція готує до запуску місію Comet Interceptor. Її старт має відбутися 2029 року разом із початком місії Atmospheric Remote-sensing Infrared Exoplanet Large-survey (Ariel). Остання являє собою космічний телескоп, призначений для дослідження атмосфер екзопланет.
Чим унікальна місія?
Особливістю місії Comet Interceptor буде те, що вона полетить у космос ще до того, як для неї оберуть ціль. Учених цікавлять комети, які вперше прилітають до нас з Хмари Оорта на околиці Сонячної системи. Вважається, що вони ще не встигли втратити ту речовину, яка була звичайним явищем біля молодого Сонця, а потім зникла.
Крім того, дослідники сподіваються, що їм пощастить, і до нас залетить «гість» з іншої зоряної системи, схожий на комету Борисова. Тоді вони зможуть дізнатися навіть про те, що відбувається біля інших зір.
Але такі комети швидко підлітають до Сонця і так само від нього віддаляються назавжди. На планування старту із Землі просто немає часу. Саме тому Comet Interceptor полетить у космос заздалегідь, відійде від Землі на відстань 1,5 млн км і зупиниться у точці Лагранжа L2, де гравітаційні впливи Землі, Сонця та Місяця врівноважуються. Там він чекатиме на свою ціль.
Чи було можливим дослідження ZTF?
Фахівці зазначають, що якби Comet Interceptor уже перебував у точці Лагранжа, то мав би шанс дослідити комету ZTF. Для цього він мав увімкнути двигун, вийти на орбіту навколо Сонця, що привела б його до цього небесного тіла, а під час підльоту загальмувати та випустити два субзонди. Разом з останніми він би й здійснив усю роботу.
Щоправда, комета ZTF все ж була не найідеальнішим кандидатом як ціль для місії. Занадто вже далеко від Землі був її перигелій. Аби пролетіти повз неї 12 лютого, тобто приблизно через місяць після найближчої точки орбіти, Comet Interceptor мав стартувати ще у серпні. А для цього відкриття «небесної гості» мало відбутися ще раніше.
Однак у майбутньому вчені планують розв’язати цю задачу за допомогою телескопа Vera Rubin Observatory в Чилі. Очікується, що протягом 10-річної програми досліджень він відкриє мільйони нових об’єктів, зокрема й комети, що тільки починають свою мандрівку від околиць Сонячної системи.
За матеріалами www.space.com.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine