Вчені знайшли планету MWC 758c, яка утворила рукави у протопланетному диску своєї зорі. Вона виявилася вдвічі важчою за Юпітер, але практично невидимою для більшості телескопів.
Спіральні рукави у зорі
У новому дослідженні, опублікованому в Nature Astronomy, вчені з Університету Аризони повідомили про відкриття екзопланети MWC 758c, яка створила спіральні рукави у своєї зорі. Вони утворилися у протопланетному диску, який оточує це молоде світило.
Спіральні рукави, які дуже схожі на ті, що має Чумацький Шлях, але при цьому складаються з газу та пилу, не є новиною для науковців. Їх спостерігали й раніше. Приблизно 30 відсотків відкритих протопланетних дисків мають подібні структури.
Дослідники вже достатньо давно підозрювали, що відповідальними за утворення рукавів мають бути саме планети, проте жодну з них досі не вдавалося побачити. Це дуже сильно дивувало вчених, адже за всіма розрахунками ці небесні тіла, що переживають останні стадії свого формування, мають бути надзвичайно яскравими.
Планета MWC 758c
Нову планету вдалося відкрити за допомогою Великого бінокулярного телескопа-інтерферометра LBTI, який свого часу збудував Університет Аризони. Він складається з двох дзеркальних інструментів діаметром 8,4 м, які працюють як одне ціле у середньому інфрачервоному діапазоні.
Зоря, навколо якої обертається MWC 758c, розташована на відстані близько 500 св. років від Землі. Це молоде світило, вік якого складає лише кілька мільйонів років, усе ще має протопланетний диск, який не розсіється ще деякий час. І спіральна структура у ньому присутня.
Цікаво, що раніше цю систему вже досліджували інші телескопи, але слідів планети так і не побачили, хоча вона являє собою газовий гігант, вдвічі масивніший за Юпітер. Причину цього дослідники бачать у тому, що той самий пік випромінювання, на який усі так сподівалися, виявився сильно зсунутим у червону область спектра.
І саме у ній LBTI є найдосконалішим інструментом з усіх, створених людьми. Він навіть трошки перевершує космічний телескоп James Webb, один з інструментів якого також працює у середній інфрачервоній області спектра.
Два сценарії того, що відбувається
Щодо того, чому так сталося, у вчених є два основні припущення. За першим, планета оточена величезною кількістю пилу, який і зміщує випромінювання в інфрачервону область спектра. За другим, пилу там значно менше, проте сама планета має бути значно холоднішою.
Кожен із варіантів має свої цікаві наслідки. У першому там саме зараз може йти утворення потужної системи супутників, схожої на юпітеріанську. У другому з самою планетою відбувається щось незвичайне, внаслідок чого її температура нижче, ніж це мало б бути відповідно до всіх розрахунків.
У майбутньому дослідники планують зарезервувати час досліджень на телескопі James Webb. За його допомогою вони спробують пошукати планети в інших системах зі спіральними рукавами. Вони мають бути, просто занадто червоні для того, аби ми їх побачили.
За матеріалами phys.org.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine