Вчені знайшли гігантську зорю зі спіральними рукавами

Астрономи, які спостерігають за центром Галактики, знайшли молоду гігантську зорю з газопиловим диском. Це кільце має спіральні рукави, схожі на ті, що є у галактик. Вчені вважають, що їхню появу викликало проходження поблизу масивного об’єкта.

Зоря зі спіральними рукавами подібна до Галактики
Зоря зі спіральними рукавами подібна до Галактики. Джерело: Space.com

Зоря зі спіральними рукавами

Вчені з низки китайських, американських та європейських університетів нещодавно повідомили про відкриття незвичної молодої зорі. Вони вивчали центральний регіон Чумацького Шляху за допомогою масиву радіоантен Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) і зацікавилися газопиловим диском навколо одного з молодих світил у цьому регіоні.

Газопилові диски є звичним явищем для багатьох молодих зір. Щоправда, переважно вони вивчені для об’єктів невеликої маси. Цього ж разу вченим пощастило побачити таку структуру у світила, яке важить у 32 рази більше за Сонце.

Використання ALMA дозволило отримати точність спостереження у 40 мілісекунд дуги. Цього виявилося достатньо, щоб розгледіти диск завширшки 4000 а.о., що оточує зорю О-класу, яка тільки формується. Виявилося, що у ньому є спіральна структура, схожа на рукави, характерні для галактик. Раніше в об’єктів зоряної маси нічого подібного не спостерігалося.

Однак цьому явищу швидко знайшли пояснення. На думку вчених, причиною є близьке проходження поблизу від зорі масивного об’єкта приблизно 10 тис. років тому. Його маса оцінюється принаймні у три сонячні.

Так проходження масивного об'єкта утворило спіральні рукави
Процес утворення спіральних рукавів у зорі. Джерело: SHAO

Що відбувається в центрі Галактики

Особливий інтерес у вчених викликає той факт, що усе це відбулося поблизу від центра Чумацького Шляху. У цьому регіоні розташована не тільки надмасивна чорна діра Стрілець А*, тут також вистачає різноманітних газопилових хмар, таємничих структур, що активні у радіодіапазоні, пульсарів та інших об’єктів.

Зрештою, тут вистачає молекулярного водню, який створює унікальні умови зореутворення, які не схожі на ті, що існують у хмарах на околицях Галактики. З одного боку, «будівельного матеріалу» тут дуже багато. З іншого — його весь час відтягує на себе надмасивна чорна діра.

В таких умовах формуються масивні зорі, життя яких є недовгим, але яскравим. Нове дослідження свідчить, що вони також достатньо часто зближуються одна з одною. І ці процеси породжують дивовижні форми, такі, як зоря зі спіральними рукавами.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Вихід у відкритий космос зупинили через витік зі скафандра
У зібраних зразках Perseverance на Марсі міститься справжній скарб
Епічний схід Полуничного Місяця потрапив на фото
Родина, котра постраждала від космічного сміття, подала проти NASA позов до суду
Доставка за 53 дні: капсула зі зразками ґрунту зі зворотного боку Місяця повернулася на Землю
«Чортова отрута»: китайська ракета з токсичним паливом упала в населеній місцевості
У центрі Чумацького Шляху знайдений «космічний ботокс»
Рекордно віддалений квазар виявився дивовижно нормальним
Сезонні примхи Сатурна: на планеті знайшли ключ до розуміння погоди газових гігантів
Доповнена реальність допомагає інженерам будувати космічні апарати