Астрономи знайшли наймолодший пульсар

Астрономи знайшли у віддаленій карликовій галактиці незвично потужне радіоджерело. На їхню думку, ним може бути наймолодший пульсар, відомий людству.

Наймолодший пульсар
Пульсар у туманності. Джерело: Сhandra.harvard.edu

Радіоджерело у далекій галактиці

Астрономи, котрі працюють із Дуже великим масивом антен Національної наукової фундації імені Карла Янського (VLA), нещодавно відкрили яскраве радіоджерело, зафіксоване на великій відстані від нас.

Карликова галактика SDSS J113706.18-033737.1, у якій воно розташоване, має масу приблизно у 100 млн мас Сонця і перебуває на відстані 395 млн світлових років від Чумацького Шляху. Зараз у ній активно йдуть процеси зореутворення, завдяки чому вона стала достатньо помітною.

Джерело, яке отримало позначення VT 1137-0337, відсутнє на першому огляді цієї галактики, який відбувся 1998 року. Але воно є у даних, зібраних у 2018, 2019, 2020 та 2022 роках. Деякий час вчені будували здогадки щодо того, чим воно є. Припускалося, що це може бути наднова, гамма-спалах або зоря, яку розриває на шматки чорна діра. Однак єдиним справді гідним кандидатом виявився молодий пульсар, оточений туманністю.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Наймолодший пульсар

Вчені зібрали достатньо даних для того, аби стверджувати, що VT 1137-0337 — наймолодший відомий людству пульсар. Він з’явився на небі менш ніж 20 років тому. Але це не означає, що наднова, яка його створила, вибухнула в цей час.

Це могло статися ще 60 — 80 років тому. Більша частина маси зорі, що помирала, утворила туманність, яка блокувала випромінення пульсара. Але з часом вона розширилася, і радіохвилі стали проходити крізь неї. У будь-якому разі кілька десятиліть — це буквально вчора за космічними мірками. Хоча, з іншого боку, відстань у майже 400 млн світлових років означає, що насправді наднова вибухнула ще до того, як на Землі з’явилися перші динозаври.

Народження пульсара
Етапи утворення пульсара в туманності. Джерело: Рhys.org

Причиною надзвичайно сильного радіосигналу від VT 1137-0337 є саме туманність. Магнітні сили від нейтронної зорі розганяють у ній заряджені частинки, й вони випромінюють енергію. Крім того, може виявитися, що це поле достатньо сильне, і тоді об’єкт буде магнетаром. Можливо, швидкі радіоімпульси породжуються саме такими тілами.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів