У центрі Чумацького Шляху виявлене загадкове радіоджерело

Дещо в серці Чумацького Шляху «підморгує» нашій Землі. Невідоме радіоджерело випромінює радіохвилі впродовж кількох тижнів, а наступного дня миттєво зникає і залишається «мовчазним» протягом кількох місяців. Потім прокидається і процес повторюється.

Астрономи вперше помітили незвичайне радіоджерело 2020 року. Пояснити його природу не вдалося навіть після більш ніж року періодичних спостережень. Дослідники змогли підтвердити лише те, що об’єкт «дуже дивний». Він не піддається відомій класифікації радіоджерел, що змушує вчених поставити питання: чи може він являти собою зовсім новий тип астрономічного об’єкта?

Астрономи помітили незвичайні візерунки радіохвиль, що походять від невідомого об’єкта в галактичному ядрі Чумацького Шляху. Фото: Popular Science

«Сигнал немовби вмикається і вимикається. Очевидно, це відбувається випадково. Раніше ми не зустрічали нічого подібного», — прокоментував Зітенг Ван, аспірант Сіднейського університету, який вперше ідентифікував радіоджерело.

Невловимий сигнал

Як повідомляє EurekAlert, сигнал був зафіксований під час пробного запуску системи ASKAP (Австралія), що складається з 36 радіоантен. Цей комплекс організований Тарою Мерфі з Сіднейського університету та Девідом Капланом з Вісконсинського університету в Мілуокі. Для перевірки його працездатності дослідники вирішили сфокусуватися на галактичному центрі. Саме тут потужна гравітація притягує всілякі екзотичні об’єкти до центру.

«Ми знаємо, що поблизу відбувається багато дивних речей: надмасивна чорна діра Стрілець А*, магнетари, пульсари тощо. Ми просто хотіли перевірити працездатність комплексу», — сказав Каплан.

Зітенг Ван помітив аномалію під час аналізу першої серії спостережень. Якщо у жовтні 2019 року ASKAP нічого не зафіксував, то в січні 2020-го у радіохвилях яскраво засвітилася одна цятка. У квітні дослідники ще раз перевірили область за допомогою обсерваторії Паркса. Їхній пристрій теж нічого не побачив.

Потім астрономи перейшли до південноафриканського масиву MeerKAT. Цей радіотелескоп здатний виявляти як постійні, так і пульсуючі сигнали. Впродовж кількох місяців вони періодично перевіряли це місце на небі, але воно довго залишалося «порожнім». Команда вже готова була здатися, як MeerKAT раптово зафіксував яскраву цятку в лютому 2021 року. Сигнал був справжній.

Астрономи продовжували час від часу спостерігати за об’єктом за допомогою MeerKAT. Їм вдалося навіть зафіксувати час пульсації двома рентгенівськими супутниками та телескопом ближнього інфрачервоного діапазону, але загадку вони так і не розгадали.

Новий об’єкт чи міраж?

З’ясувалося, що об’єкт випромінює радіохвилі у формах, яких астрономи раніше не зустрічали. Крім непередбачуваного мерехтіння, він посилає надзвичайно впорядкований сигнал. Більшість джерел випромінюють радіохвилі у випадковій орієнтації, але хвилі від цього об’єкта приходять у певних орієнтаціях частіше, ніж інші. Це називається поляризацією. Поляризовані хвилі зазвичай виходять із потужного магнітного поля, яке може синхронізувати спіралеподібний рух електронів та виробляти акуратне радіовипромінювання.

Типові «космічні магніти», такі, як червоні карлики, магнетари або коричневі карлики, яскраво світять іншими формами випромінювання. Однак у цьому випадку астрономи зафіксували лише радіохвилі. Пошуки за допомогою рентгенівських супутників та інфрачервоного пристрою не виявили жодних ознак загадкового об’єкта, натякаючи на те, що це новий різновид магнітної системи.

Команда також змогла виявити закономірності в цьому загадковому радіоджерелі під назвою GCRT. За словами Девіда Каплана, об’єкт, напевно, розташований у Чумацькому Шляху. Міжзоряний пил заважає поляризованому світлу під час переміщення у космосі, а поляризовані радіохвилі від цього джерела не мають жодних ознак інтерференції. Також цей сигнал має широкий спектр радіохвиль, як і багато інших природних джерел.

Подальші спостереження за допомогою ASKAP дозволять визначити, чи є загадкове радіоджерело абсолютно новим об’єктом у Всесвіті, чи це просто міраж.

За матеріалами Popluar Sciense