Астрономи відкрили магнетар з екстремально довгим періодом пульсації

Астрономи відкрили нейтронну зорю, період пульсації якої складає 76 секунд, що є максимально великим значенням. Крім того, у цей магнетар має ще шість інших типів пульсацій. Вчені впевнені, що це — лише перший з нового класу об’єктів.

Радіопульсації магнетара
Магнетар, як і інші нейтронні зорі породжує радіопульсації. Джерело: Danielle Futeselaar

Нейтрона зоря із максимальним періодом пульсації

Група вчених з університету Сіднея відкрила незвичну нейтронну зорю PSR J0901-4046, період пульсації якої складає цілих 76 секунд. Для цього вони використали масив радіотелескопів MeerKAT. Новий об’єкт належить до класу магнетарів.

Нейтронні зорі є рештками наднових. Вони поділяються на два великих класи. Перший складають пульсари — зорі із потужним магнітним полем, чий період обертання вимірюється долями секунди і продукує характерні радіоімпульси. Вони є відносно поширеними, тому велика увага приділяється тим із них, які крутяться найшвидше.

Другий клас називається магнетарами. Ці нейтронні зорі обертаються не так швидко, зате продукують найпотужніші у Всесвіті магнітні поля. Вони значно менш поширені, тому гірше вивчені. Досі ніхто не замислювався над тим, наскільки повільно вони можуть обертатися і що це значить.

Магнетар нового класу

Знайти магнетар, період випромінювання радіоімпульсів якого складає більше, ніж хвилину ніхто не розраховував. Однією із причин цього є складність детектування його сигналів протягом тривалого часу. Нейтронна зоря випромінює їх вузьким променем і треба, що він перетнувся із Землею кілька разів.

У випадку PSR J0901-4046 вченим пощастило спостерігати імпульси зорі протягом короткого періоду. Виявилося, що усього у цього магнетару є сім різних типів пульсації, деякі з яких короткі, а деякі — досить довгі.

Тепер вони підозрюють, що таких об’єктів у космосі значно більше. Можливо їх існує кілька різних типів. Властивості їх ще треба вивчити. Цілком можливо, що саме вони відповідальні за більшість «загадкових сигналів» які радіотелескопи час від часу вловлюють з глибин космосу.

За матеріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine