Таємничий сигнал допоміг виявити рідкісний об’єкт у Всесвіті

Таємничий повторюваний радіосигнал у Чумацькому Шляху свого часу збивав з пантелику астрономів. Нове дослідження пролило світло на його природу. З’ясувалося, що його випромінює дуже рідкісний об’єкт у Всесвіті. Згідно зі статтею астрофізика Джонатана Каца з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі, сигнал під назвою GLEAM-X J162759.5-523504.3 є кандидатом на роль першого справжнього білого карликового пульсара. Про це відкриття детально розписано на arXiv.

pulsars
GLEAM-X J162759.5-523504.3 є кандидатом на роль першого справжнього білого карликового пульсара. Зображення: Tech Explorist

«З перших днів пульсарної астрономії були припущення, що магнітний білий карлик може проявляти активність, подібну до пульсара», — написав Кац у своїй статті.

Сигнал має період 1091 секунди, а його імпульси показують низькочастотне (72—215 МГц) випромінювання, з яскравісною температурою ∼1016 K, що передбачає когерентне випромінювання. Він не має подвійного компаньйона, з яким можна було б взаємодіяти. Отже, відповідає критеріям класичного пульсара, хоча його період у сотні разів більший, ніж у будь-якого з них.

Формування чорних дір, білих карликів та нейтронних зір

Коли зоря вмирає, можливі кілька варіантів її наслідків. Якщо маса світила приблизно в 30 разів перевищує масу Сонця, ядро ​​колапсує у чорну діру. Смерть зорі, маса якої від 8 до 30 разів перевищує сонячну, призводить до нейтронної зорі діаметром близько 20 км і приблизно в 1,4 раза більше за масу Сонця. Ядро зорі, маса якої менш ніж у 8 разів перевищує сонячну, колапсує у білий карлик, маса якого в 1,5 раза більше за масу Сонця й упаковується в кулю розміром між Землею і Місяцем.

Що таке пульсари?

Пульсари є підвидом нейтронних зір. Це нейтронні зорі, які обертаються з шаленою швидкістю і розташовані під таким кутом, що промені яскравих радіохвиль, які виходять від магнітних полюсів, проносяться повз Землю при кожному обороті — в масштабі від секунд до мілісекунд.

Вчені ставили перед собою питання, чи можна спостерігати подібну поведінку у білих карликів? 2016 року вони наблизилися до зорі під назвою AR Скорпіона. Замкнена у подвійній системі з червоною карликовою зорею у 380 світлових роках від Землі AR Скорпіона має періодичність у кілька хвилин.

Особливість виявленого білого карликового пульсара

Проте, як зазначає Кац, його подвійна орбіта ближче, ніж у пульсарів нейтронних зір у подвійних системах, і періодичному сигналу не вистачає когерентності. Це означає, що фізичні процеси, які виробляють сигнали, можуть відрізнятися від традиційних радіопульсарів.

GLEAM-X J162759.5-523504.3 розташований приблизно за 4000 світлових років від Землі. З січня по березень 2018 року дані, зібрані масивом Murchison Widefield Array в австралійській пустелі, показали, що він яскраво пульсує приблизно від 30 до 60 секунд кожні 18,18 хвилини — це один із найяскравіших об’єктів у низькочастотному радіонебі.

GLEAM-X J162759.5-523504.3
Місцезнахождення сигналу GLEAM-X J162759.5-523504.3

Він не відповідав профілю жодного відомого астрономічного об’єкта. Але дослідницька група, яка його виявила, гадала, що це може бути гіпотетичний об’єкт, відомий як магнетар із наддовгим періодом. Це нейтронна зоря з надзвичайно потужним магнітним полем. Але це пояснення не підходило повністю.

Як варіант розглядався пульсар. Але є два основних питання. Перше полягає у тривалому періоді обертання. Друге — у тому, що імпульси були надто яскравими для пульсара нейтронної зорі. Обидві ці проблеми, за словами Каца, можна вирішити, якщо об’єкт насправді є білим карликом.

Якщо це так, то це буде перший виявлений білий карлик, який поділяє фізику та механізм випромінювання традиційних радіопульсарів. Це означає, що GLEAM-X J162759.5-523504.3 може бути перспективною метою оптичних спостережень.

Нагадаємо, що раніше астрономи зробили приголомшливе відкриття у космічному прискорювачі частинок.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine