Нещодавно наукова спільнота тріумфувала після отримання найчіткішого зображення чорної діри в центрі далекої галактики Мессье 87. Однак деякі дослідники сумніваються у тому, що перше зображення чорної діри було справжнім, бо воно насправді спотворене.
Перше зображення чорної діри M87* отримали шляхом трирічних спостережень за допомогою Телескопа горизонту подій (EHT). Знімок був опублікований 2019 року, і це була справжня сенсація у світі науки. Вчені використали алгоритм для заповнення прогалин та компіляції величезного набору даних в одне зображення. Однак у цих алгоритмах залишається місце для людських помилок та хибних припущень. У цьому є проблема, бо попереднє зображення не схоже на знімок 2019 року.
Телескоп Event Horizon (EHT) був не єдиним потужним пристроєм, який спостерігав галактику M87. У квітні 2017-го рентгенівська обсерваторія NASA Chandra мала ширший огляд тієї ж цілі. Зображення, отримане у результаті цих спостережень, дозволило створити фотографію чорної діри у захопливому панорамному вигляді.
«Поле зору обсерваторії Chandra набагато більше, ніж в EHT, тому вона побачила джет — струмінь високоенергетичних частинок, випущених інтенсивними гравітаційними та магнітними полями навколо чорної діри. Цей струмінь тягнеться більш ніж на 1000 світлових років від центру галактики», — йдеться у блозі японської команди астрономів телескопа Chandra.
Дослідник Національної астрономічної обсерваторії Японії Макато Міоші та його колеги кажуть, що на фотографії EHT відсутній той самий високоенергетичний джет. Навіть більше, на тому знімку чорної діри M87* у панорамному вигляді відсутнє кільце світла у вигляді пончика, а значить зображення 2019 року помилкове. Міоші вважає, що помилка може вплинути на те, як виходять інші світлини чорних дір, включаючи фотографію Стрільця А* у центрі нашої Галактики.
«Можливо, та сама помилка викликала неправильне тлумачення та, як наслідок, неправильну побудову зображення чорної діри Стрілець А* у вигляді пончика», — сказав Міоші New Scientist.
Нагадаємо, що раніше чорна діра у центрі Чумацького Шляху підтвердила прогноз Ейнштейна.
За матеріалами New Scientist
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine