Чорна діра в центрі Чумацького Шляху підтвердила передбачення Ейнштейна

Публікація відомої фотографії чорної діри в центрі Чумацького Шляху є не тільки неймовірним науковим досягненням, а й точно узгоджується з гіпотезою про те, як ці дивні об’єкти формуються силою гравітації. Чорна діра Стрілець А* належить до типу надмасивних чорних дір, які містяться в центрі багатьох галактик. Однак у порівнянні з монстрами на кшталт M87* масою в 6,5 мільярда Сонць, наш Стрілець А* здається крихітним, хоч і має масу в 4,3 мільйона разів більше сонячної.

Перший в історії знімок Стрільця А*: чорної діри, розташованої в центрі нашого Чумацького Шляху. Джерело: EHT Collaboration

Зображення цих двох чорних дір помітно схожі, оскільки обидва мають характерну форму пончика. І ця подібність точно узгоджується з передбаченнями фізиків, які стверджували, що вони матимуть однаковий вигляд, незалежно від їхнього розміру. Все тому, що у чорних дір «немає волосся» — вони різняться тільки масою, спіном та зарядом. Додаткових характеристик, або, як називають їх фізики, «волосся», не існує.

EHT створила декілька зображень Стрільця
EHT створила декілька зображень Стрільця A* за допомогою трасування променів і передбачення загальної теорії відносності Ейнштейна. Зображення: UArizona

«Той факт, що чорні діри мають вигляд каблучки з чорною тінню всередині, говорить про те, що це чисто гравітація. Все передбачено загальною теорією відносності Ейнштейна — єдиною теорією в космосі, яка не турбується про масштаб», — пояснив у своїй заяві дослідник чорних дір Дімітріос Псалтіс з університету Аризони.

Порівняння розмірів чорних дір
Порівняння розмірів чорних дір у центрі Чумацького Шляху та в центрі галактики М87. Джерело: EHT collaboration

Це масштабування незвичайне для нас, тому що більшість речей, що існують у різних розмірах, мають різний вигляд. Як приклад вчений наводить мураху та слона, які разюче відрізняються одне від одного через різну масу, і як на них вплинула еволюція для адаптації до гравітації. Але чорні діри однакові, незалежно від того, великі вони чи маленькі. Чорна діра M87* у 1500 разів більша, ніж Стрілець A*. Але вони дуже схожі. Це означає, що навіть дуже маленькі чорні діри, якби ми змогли їх побачити, мали б такий саме вигляд, як зображення Стрільця A* та чорної діри у центрі галактики M87. Усі вони за формою були схожі на пончик.

«Куди б ми не подивилися, ми побачимо пончики, й усі вони будуть більш-менш однаковими. Що дивно, цей факт схожості чорних дір нікому із фізиків не подобається. У фізиці вченим не подобається світ, у якому речі не мають певного масштабу», — пояснює Псалтис.

Нагадаємо, що раніше в Чумацькому Шляху була знайдена мандрівна чорна діра.

За матеріалами University of Arizona

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine