Надмасивна чорна діра «заховалась» у товщі космічного пилу

На нових знімках Європейської південної обсерваторії (ESO) було виявлено надмасивну чорну діру. Знахідка примітна тим, що ця чорна діра ховалася у хмарі космічного пилу у центрі галактики M77. Фактично вона була замаскована пиловою хмарою.

Messier 77
Художнє зображення надмасивної чорної діри в центрі галактики Месьє 77, оточеної пилом. Джерело: ESO

Галактика M77, відома також як NGC 1068 або Cetus A, є спіральною галактикою з перемичкою. Розташована вона приблизно у 47 млн світлових років від Чумацького Шляху в сузір’ї Кита. Спостереження, зроблені за допомогою Дуже великого телескопа (VLT ESO) у північній частині Чилі, проливають нове світло на галактики, в центрах яких є активне галактичне ядро. Ці яскраві особливості підживлюються газом та пилом, що потрапляють у центральну чорну дірку, внаслідок чого ця область затьмарює решту галактики.

Messier 77
Галактика M77 (NGC 1068 або Cetus A)

«Наші результати мають привести до кращого розуміння активних ядер галактик. Вони також можуть допомогти нам краще зрозуміти історію Чумацького Шляху. У центрі нашої Галактики теж є надмасивна чорна діра. Можливо, вона була активною в минулому», — заявила Віолета Гамес Росас із Лейденського університету в Нідерландах, провідна авторка дослідження.

Прорив завдяки приладу MATISSE

Нещодавнє зображення, отримане за допомогою приладу MATISSE, встановленого на VLT, продемонструвало потужне кільце космічного пилу та газу. За ним ховалася надмасивна чорна дірка в ядрі галактики. Отримані результати підтверджують принцип так званої уніфікованої моделі активних ядер галактик. Відповідно до нього, всі активні ядра мають однакову структуру. Але вони можуть виглядати по-різному — залежно від їхньої орієнтації відносно наземних спостерігачів.

Galaxy Messier 77
Інтерферометр VLT ESO виявив надмасивну чорну діру в центрі M77, приховану хмарою космічного пилу. Фото: ESO

Яскравість активних ядер варіюється в залежності від того, скільки випромінювання від акреційного диску чорної діри затінено навколишнім пилом та газом. У цьому випадку M77 здається тьмянішою, ніж інші активні ядра галактик, тому що товсте газово-пилове кільце повністю приховує її центр від нашого погляду.

Зазирнути крізь товсте пилове кільце

Однак прилад MATISSE здатний працювати в широкому діапазоні інфрачервоних хвиль. Ця особливість дозволяє дослідникам зазирнути крізь товсте пилове кільце. За допомогою цієї техніки команда змогла виміряти різницю в температурі пилу, а також поглинання хмар навколо чорної діри. Це, у свою чергу, дозволило вченим визначити точне розташування чорної діри в M77.

«Messier 77 є важливим об’єктом вивчення активних ядер галактик, а також ідеальною метою для нашої програми з оптимізації MATISSE», — заявив співавтор і головний дослідник MATISSE в Обсерваторії Лазурного Берега Бруно Лопес.

За матеріалами Space.com.

Нагадаємо, що чорна діра допомагає у народженні зірок.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine