Телескоп Горизонту Подій дослідив джети чорної діри

У 1949 році астрономи виявили, що галактика Центавр А, розташована порівняно недалеко від Чумацького Шляху, є дуже яскравим об’єктом у радіодіапазоні. Зараз ми знаємо, що це пов’язано з надмасивною чорною дірою у її центрі, маса якої у 55 млн разів перевищує сонячну. Вона активно поглинає речовину, і це супроводжується утворенням джетів, які є джерелом радіо- і рентгенівського випромінювання.

Галактика Центавр А. На врізці показано зображення її джетів у радіодіапазоні. Джерело: Radboud University; ESO/WFI; MPIfR/ESO/APEX/A. Weiss et al.; NASA/CXC/CfA/R. Kraft et al.; EHT/M. Janssen et al.

У 2019 співробітники проєкту «Телескоп Горизонту Подій» (Event Horizon Telescope — EHT) представили перше зображення «тіні» чорної діри, розташованої в галактиці M87, що в 6,5 млрд разів перевищує за масою Сонце. Воно добре узгоджувалося з передбаченнями Загальної теорії відносності. Однак лишилося питання, як поводиться матерія в околицях менш масивних і активних чорних дір.

Тому астрономи звернули увагу на Центавр А. Вони проаналізували результати спостережень, виконаних радіотелескопами проєкту EHT у 2017 році. В результаті їм вдалося отримати знімки, роздільна здатність яких у 16 разів перевершує найкращі попередні зображення, що дозволяє вивчати структуру джетів чорної діри на масштабах до 0,6 світлової доби.

Порівняння джетів галактик Центавр А та М87. Джерело: Michael Janssen et al. / Nature Astronomy, 2021

Аналіз знімків показав, що геометрія джетів системи Центавр А і M87 аналогічна. Це підтверджує теорію про те, що гігантські чорні діри є збільшеною копією своїх менших аналогів. Крім того, астрономи визначили положення надмасивної чорної діри відносно джетів, що допоможе під час наступних спостережень цієї галактики.

За матеріалами: https://arstechnica.com