Астрономи пов’язали хмари Нептуна з сонячною активністю

Американські астрономи виявили раніше невідомий зв’язок між станом хмарного покриву на Нептуні та циклами сонячної активності. Що активніше Сонце, то яскравіші хмари на восьмій планеті.

Знімки Нептуна, зроблені телескопом Hubble у період з 1994 по 2020 рік. Джерело: NASA, ESA, Erandi Chavez (UC Berkeley), Imke de Pater (UC Berkeley)

Це відкриття було зроблено на підставі результатів спостережень Нептуна, зібраних за останні три десятиліття космічним телескопом Hubble, а також обсерваторіями Кека та Лік. Комп’ютерний аналіз виявив закономірність між сезонними змінами хмарного покриву Нептуна та сонячним циклом — одинадцятирічним періодом, під час якого активність нашого світила досягає максимуму, а потім поступово знижується до мінімальних значень.

Так у 2002 році кількість яскравих хмар на Нептуні різко збільшилася, але лише через п’ять років планета потьмяніла. Нептун знову став яскравим у 2015 році, щоб до 2020 року потемніти до найнижчого рівня за всю історію спостережень, коли більша частина його хмар просто зникла. Усі ці зміни яскравості планети безпосередньо корелюють із максимумами та мінімумами сонячної активності.

Взаємозв’язок між кількістю хмар на Нептуні та сонячною активністю. Джерело: NASA, ESA, LASP, Erandi Chavez (UC Berkeley), Imke de Pater (UC Berkeley)

За словами дослідників, їх дуже здивувала виявлена закономірність. Річ у тім, що Нептун отримує в тисячу разів менше сонячного світла, ніж Земля. Тому вони припускали, що стани хмарного покриву Нептуна пов’язані зі зміною його сезонів, які відбуваються раз на сорок років. Але виявилося, що вся справа в Сонці.

Очевидно, зміни в зовнішньому вигляді Нептуна викликані фотохімічними процесами у верхніх шарах атмосфери планети, які відбуваються через посилення потоку ультрафіолетового випромінювання під час сонячних бур. При цьому, існує дворічна затримка між піком активності Сонця та максимальною кількістю хмар на восьмій планеті. Вона пов’язана з тим, що їм потрібен певний час для формування.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine