Обсерваторія SPECULOOS зазнімкувала туманність Лагуна

Новини астрономії, астрофізики та космології

У межах первинного тестування обсерваторія SPECULOOS (Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars) зазнімкувала туманність M8, більш відому, як «Лагуна». Її формальним першовідкривачем вважається італійський астроном Джованні Годієрна (Giovanni Hodierna). Утім, навряд чи він був першою людиною, яка спостерігала цю туманність: за сприятливих умов спостережень її можна побачити й неозброєним оком.

Зображення туманності Лагуна, отримане обсерваторією SPECULOOS. Джерело: ESO

«Лагуна» являє собою велику газопилову хмару, розташовану на відстані приблизно 5000 світлових років від Сонця. Цей регіон активного зореутворення простягається на 55 світлових років у довжину та 20 світлових років завширшки. Видима площа туманності на земному небі втричі перевищує площу диска повного Місяця.

Потужне випромінювання молодих зір туманності впливає на пилові хмари, що їх оточують, створюючи в них різні химерні структури. Також на знімку можна побачити характерні темні області. Їх називають глобулами. Вони характеризуються різко окресленими межами та вищою щільністю речовини. Великі глобули мають масу, достатню для того, щоб усередині них почали формуватися нові зорі.

Насправді обсерваторія SPECULOOS не призначена для знімкування туманностей. Її основна мета — пошук землеподібних планет у зірок із порівняно низькою температурою поверхні. Але перш ніж нова обсерваторія візьметься за виконання основної наукової програми, вона має побачити «перше світло» — отримати серію пробних зображень небесних тіл у робочому режимі. Це необхідно для того, щоб астрономи переконалися у відповідності реальних характеристик інструменту його заявленим можливостям. Туманність «Лагуна» була обрана астрономами в якості одного з об’єктів для тестування SPECULOOS.

За матеріалами https://www.eso.org