Астронавт спостерігатиме за блискавками з МКС

Європейський астронавт Андреас Могенсен планує спостерігати за розрядами блискавок з борту Міжнародної космічної станції. Він полетів у космос разом із місією Crew-7. У дослідженнях йому допомагатиме нова експериментальна камера.

Блискавки з борту МКС
Блискавки з борту МКС. Джерело: www.space.com

Спостереження з МКС

Астронавт Європейського космічного агентства Андреас Могенсен планує спостерігати за блискавками з космосу. 25 серпня він полетів на МКС у складі місії Crew-7. Для нього це буде вже друга космічна подорож.

Блискавки у земній атмосфері неодноразово спостерігалися за допомогою супутників. Зокрема американські апарати GOES (Geostationary Operational Environmental Satellite) якось зафіксували найдовший розряд в атмосфері Землі. Проте участь людини може зробити ці дослідження значно гнучкішими й дозволити зрозуміти те, що досі лишається загадкою.

У цьому дослідженні Могенсен користуватиметься абсолютно новою камерою. Вона здатна робити до 100 тис. зображень щосекунди та є нейроморфною. Це означає, що принцип роботи цього пристрою базується не на збиранні всього доступного світла, як це зазвичай буває, а на вимірюванні змін в освітленні.

Через це нова камера не здатна побачити людину в яскраво освітленій кімнаті, якщо та не рухається. Однак, аби розгледіти в усіх деталях миттєві спалахи у хмарах, вона підходить якнайкраще, бо здатна бачити найдрібніші деталі.

Дивовижні блискавки

Могенсен очікує неймовірних вражень від польоту. 2015 року його космічна подорож тривала лише 10 діб. Цього разу він має провести на орбіті пів року. Він сподівається побачити ті рідкісні явища, світлини яких отримав минулого разу. Тоді їх опублікували Science і Nature.

Невловимі явища, які він сподівається побачити, включають «блакитні струмені» (перевернуті блискавки) та «червоні спрайти» (розряди в шарі земної атмосфери, відомому як мезосфера). Характер їхньої взаємодії з шарами атмосфери, що розташовані нижче, ще недостатньо вивчений.

Олів’є Чанріон, провідний автор дослідження, у квітні 2023 року на засіданні Європейського геофізичного союзу у Відні сказав, що спостереження за блискавкою також дає унікальний погляд на зміни клімату, спричинені людиною.

Нове дослідження надає можливість проаналізувати та кількісно оцінити вплив гроз на клімат, а також перевірити, якою мірою вони пов’язані з підняттям вершин грозових хмар, які вводять парникові гази та аерозолі у стратосферу.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine