30 кілометрів Червоною планетою: новий рекорд марсохода Curiosity

30 травня ровер Curiosity подолав символічну позначку в 30 км, які він пройшов марсіанською поверхнею. На сьогодні він посідає друге місце за цим показником серед марсоходів, поступаючись лише легендарному Opportunity.

Селфі Curiosity, зроблене 25 жовтня 2020 року. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Curiosity здійснив посадку на Марс у серпні 2012 року. На той час він був найдорожчим, найскладнішим і найважчим апаратом, який коли-небудь висаджували на поверхню Червоної планети. Основні завдання апарата полягали в дослідженні марсіанського клімату, геології та проведення хімічного аналізу осадових відкладень з метою оцінки можливості її населеності в минулому або в сьогоденні.

Місцем посадки ровера став 154-кілометровий кратер Ґейла. Мільярди років тому на його території існувало озеро, що залишило після себе потужні осадові відкладення.

За роки роботи Curiosity взяв низку проб ґрунту, та передав на Землю значну кількість даних, аналіз яких дозволив астрономам пролити світло на минуле Червоної планети. Попри низку збоїв апарата, неминучих для того, що працює в суворих марсіанських умовах, а також більший, ніж передбачалося, знос коліс, марсохід все ще перебуває в хорошому технічному стані. Він продовжує рух, поступово піднімаючись схилом гори Шарпа (центральний пік кратера Ґейла). 30 травня Curiosity подолав символічну позначку в 30 км, які він пройшов марсіанською поверхнею. З усіх марсоходів більше встиг проїхати тільки Opportunity. За 14,5 років служби він подолав дистанцію в 45,16 км.

Шлях марсохода Curiosity. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Якщо Curiosity продовжуватиме в такому самому темпі та не зіткнеться з якимись серйозними технічними проблемами, то приблизно через п’ять років він повинен буде перевершити досягнення Opportunity. На відміну від «колеги», Curiosity отримує енергію від радіоізотопного термоелектрогенератора (рітега). Тож йому не страшні пилові бурі на кшталт тієї, що зрештою й погубила Opportunity. Проте, з часом кількість енергії, яка виробляється рітегом, зменшується. Але за розрахунками інженерів, її має вистачити щонайменше на кілька років роботи.

Раніше ми розповідали про те, що Curiosity отримав серйозне оновлення програмного забезпечення, яке дасть йому змогу рухатися швидше поверхнею Червоної планети та зменшить знос його коліс.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine