17 років за 10 секунд: опубліковано рекордний таймлапс з екзопланетою

Астрофізик Джейсон Ванг із Північно-Західного університету створив рекордний таймлапс. Він демонструє 17 років із життя екзопланети в системі Бети Живописця.

Система Бета Живописця із зазначеним положенням екзопланети. Джерело: ESO/A-M. Lagrange et al.

Бета Живописця — це зоря, яка в 1,75 раза масивніша та в 8,7 раза яскравіша за Сонце, розташована на відстані 63 світлових років від Землі. Вона дуже молода, її вік не перевищує 20 млн років. Бета Живописця все ще оточена великою кількістю пилу й уламків, що залишилися з часів формування системи.

У 2003 році астрономи зуміли виявити екзопланету біля Бети Живописця. Це суперюпітер — газовий гігант, чия маса приблизно в 11 разів перевищує масу Юпітера. Він робить один оберт навколо своєї зірки за 20 – 21 рік. Оскільки за астрономічними масштабами екзопланета сформувалася зовсім недавно, її атмосфера ще розігріта до високих температур, що досягають 1500 °C. Завдяки цьому, вона випускає багато інфрачервоного випромінювання, що робить можливим отримання її прямих знімків.

Джейсон Ванг вирішив скористатися цією обставиною, щоб створити найтриваліший таймплапс, що демонструє як газовий гігант обертається навколо Бети Живописця. Для цього він узяв дані за 17 років спостережень (з 2003 по 2020 рік), зібрані Європейською Південною обсерваторією та Обсерваторією Gemini.

Далі, Ванг застосував низку методів оброблення зображень, щоб уніфікувати дані та заповнити прогалини в спостереженнях за Бетою Живописця. Однією з найбільш серйозних проблем стали відблиски від зорі. Коли екзопланета підходила занадто близько до Бета Живописця, світло повністю затьмарювало її. Для цих ділянок Ванг позначав її буквою x, щоб глядачі все одно могли простежити шлях газового гіганта.

У результаті всіх цих зусиль, Вангу вдалося створити рекордний таймлапс, що охоплює приблизно 75% одного оберту екзопланети навколо Бети Живописця. За словами астрофізика, йому потрібно ще шість років даних, щоб отримати відео, яке демонструє її повну орбіту.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine