Отримано пряме зображення екзопланети в системі β Живописця

Міжнародній команді дослідників вдалося отримати пряме зображення екзпопланети β Живописця c. Це перший випадок, коли астрономи спромоглися зазнімкувати об’єкт, раніше виявлений за допомогою методу радіальних швидкостей.

Отримане VLT пряме зображення Бета Живописця с та загальна схема системи. Джерело: Axel Quetz / MPIA Graphics Departm

Зоря β Живописця розташована на відстані 63 світлових років від Сонця та значно молодша за нього. Ще в 1980-х астрономи виявили масивний газопиловий диск, що оточує її. У 2008 році в системі було знайдено екзопланету, яка отримала позначення β Живописця b. Її орбіта проходить на відстані близько 9 а.о. від центрального світила, а температура поверхні оцінюється в 1300°C. Донині вона залишається однією з небагатьох екзопланет, відкритих не за допомогою непрямих методів, а безпосередньо шляхом знімкування.

Через 11 років учені доповіли про наявність у системі другої екзопланети, що дістала позначення β Живописця с. Вона теж є газовим гігантом. Її орбіта проходить на відстані 2,7 а.о. від зорі, на один оберт їй потрібно 3,3 року.

На відміну від своєї «сусідки», β Живописця с була знайдена не «безпосередньо», а за коливаннями радіальної швидкості батьківської зорі. Команда дослідників поставила собі за мету отримати пряме зображення цього об’єкта. Для цього вони скористалися приймачами SPHERE та GRAVITY, встановленими на телескопах комплексу VLT ESO. Під час спостережень ученим дійсно вдалося виділити світловий потік від екзопланети, тим самим підтвердивши її існування.

Планети системи Бета Живописця в уявленні художника. Джерело: P Rubini / AM Lagrange

Крім історичної важливості, відкриття також дало змогу уточнити характеристики екзопланети. Виявилося, що вона в 7,8 разів важча за Юпітер. До того ж дані спостережень допомогли повністю виключити присутність у системі інших об’єктів із масами понад 2,5 юпітеріанських, розташованих у межах 3 а.о. від зорі, і з масами понад 3,5 юпітеріанських на відстанях від 3 до 7,5 а.о. від зорі.

За матеріалами https://phys.org