Вуглець, знайдений на Марсі, свідчить про минуле планети

Вчених зацікавило питання про походження вуглецю, який нещодавно був відкритий ровером Curiosity. Вони припустили три можливих джерела його походження. Цей елемент міг бути занесений на Марс разом із космічним пилом, утворитися в результаті дегідратації діоксиду вуглецю чи внаслідок розкладання метану.

Свердловина поблизу кратера Гейла, із якої було видобуто зразки, що містять вуглець
Свердловина поблизу кратера Гейла, з якої були видобуті зразки, що містять вуглець. Джерело: NASA/Caltech-JPL/MSSS

Звідки на Марсі вуглець?

Зразки, досліджені Curiosity у кратері Гейла, містять кілька вуглецевмісних мінералів. Вони не могли утворитися разом з іншими породами під час формування Червоної планети. Дослідження, нещодавно опубліковане у Proceedings of the National Academy of Sciences, пропонує три можливих шляхи збагачення марсіанської поверхні карбоном.

У природі зустрічаються два стабільних ізотопи карбону: карбон-12 та карбон-13. Обидва вони утворилися на ранніх стадіях формування Сонячної системи, їхнє загальне співвідношення не небесних тілах стабільне. Однак карбон-12 значно легше вступає у хімічні реакції. Тому за його кількістю у конкретних породах можна судити про процеси, що їх утворили.

Зразки, видобуті поблизу кратера Гейла, демонструють широку варіативність у співвідношеннях ізотопів карбону. У деяких з них карбону-13 дуже мало, інші — сильно збагачені ним. За це може бути відповідальною газопилова хмара, з якою зіткнулася Сонячна система на ранніх стадіях свого існування. Це могло статися внаслідок розкладання діоксиду вуглецю у марсіанській атмосфері під дією ультрафіолетового випромінювання. Також причиною цього може бути метан, що є продуктом життєдіяльності живих організмів. Або ж усі три шляхи реалізовувалися на Червоній планеті одночасно.

Вуглецевий цикл на Марсі не схожий на земний

Уже зараз зрозуміло: сам лише космічний пил не може відповідати за вміст ізотопів карбону. На Марсі для цього занадто великі та активні льодовики. Пил би збирався переважно на їхній поверхні. Натомість в активному руйнуванні діоксиду вуглецю в атмосфері планети сумніватися не доводиться. Вчені дійшли висновку, що вуглецеві цикли на Марсі не схожі на Земні.

Найбільш інтригуючою є можливість утворення ґрунтового вуглецю з метану. На Землі підвищена кількість карбону-13 у зразках давніх порід розцінюється як свідчення діяльності мікроорганізмів. На Марсі ж ми досі не знайшли жодних рештків мікроорганізмів. І питання, звідки на ньому взявся метан, лишається однією з головних дискусій сучасності. Цілком можливо, що химерний вуглецевий цикл Червоної планети містив усі три шляхи, але метан у її атмосфері все ж був абіотичного походження.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Як кількість опадів впливає на поля та ліси: супутникове дослідження
SpaceX виловила уламки Starship: що залишилось від ракети після шостого польоту Starship
Телескоп ALMA: у віддаленій галактиці серед пилу народжуються нові світила
SpaceX прагне надати космічному комплексу Starbase статус міста
Раз на століття схожі на Сонце зорі породжують велетенські вибухи
Без океану магми: місія NASA зазирнула в серце вулканічного світу
Підйом завершено: ровер Perseverance піднявся на вал кратера Єзеро
Японська компанія Ispace готується видобувати на Місяці гелій-3
Всесвіт на межі розуміння: темна енергія та загадка нескінченного розширення
Падіння астероїдів на мертві зорі: загадковим сигналам із космосу знайшли пояснення