Вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року завдало не тільки серйозних руйнувань, а й викликало занепокоєння щодо наслідків для аграрного сектору країни. У перші дні війни фахівці з продовольчої безпеки цікавилися, чи зможуть українські фермери зібрати пшеницю та ячмінь, які вони посіяли восени минулого року. Далі через блокування портів Україна довго не могла експортувати зерно в інші країни, що могло спричинити хвилювання на глобальних ринках та викликати дефіцит продовольства і можливий голод в інших країнах, які залежать від імпорту української продукції. Але дослідження NASA Harvest показали обнадійливі результати.
«Супутникові дані про врожай озимої пшениці в Україні в 2022 році свідчать про те, що фермери зібрали в основному успішний урожай», — повідомив директор програми NASA Harvest Інбал Беккер-Решеф.
За підрахунками NASA Harvest, українські фермери зібрали 26,6 млн тонн пшениці в 2022 році. Це трохи менше, ніж очікувалось, близько до середнього п’ятирічного показника у 27,9 млн тонн. Однак через війну Україна не має доступу до 22% цієї пшениці на окупованому сході.
Війна та її наслідки зробили систему моніторингу врожаю NASA Harvest одним із єдиних безпечних і надійних способів відстежувати, що відбувається з посівами в Україні. Система поєднує супутникові спостереження та моделювання для оцінок посівів, росту та врожаю основних культур. Дані надходять від комерційної супутникової компанії Planet, NASA та ESA. Дослідники NASA вже понад десять років співпрацюють з колегами з Міністерства аграрної політики та продовольства України, Мерилендського університету, Страсбурзького університету, GEOGLAM, ESA World Cereals та Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
Що побачили супутники?
Команда NASA Harvest використовувала супутники для спостереження за територіями, які залишилися незібраними, та виявила, що вони в основному зосереджені вздовж лінії фронту. У наведеній вище мозаїці природних кольорів України незібрані пшеничні поля (темно-коричневі) виділяються порівняно із зібраними (світло-коричневими) полями на півночі та півдні. Світліший коричневий колір є ознакою рослинних залишків, які вкривають поля після того, як збиральна техніка зрізала пшеницю та відокремила цінні частини. Зображення складається раз на два тижні на основі знімків PlanetScope, зібраних із 12 по 26 липня 2022 року супутниками Dove.
На зображенні Landsat показано зібрану пшеницю в околицях селища міського типу Березнегувате у порівнянні з незібраною пшеницею в околицях Великої Олександрівки. Зображення у природних кольорах було отримане за допомогою Operational Land Imager на Landsat 8. Супутник переглядає поля з розміром 30 метрів на піксель.
Побоювання щодо ризиків врожаю
На початку повномасштабного вторгнення росії в лютому аналітики попереджали, що від 20% до 30% озимих культур в Україні можуть бути не зібрані. Проте аналіз NASA Harvest показує, що 94% озимих культур було зібрано, включаючи 88% озимих культур на непідконтрольних Україні територіях. Завдяки зняттю блокування кількох чорноморських портів, частина зібраного українського зерна зрештою потрапила на світові ринки. З початку війни з України було відправлено близько 5,4 млн тонн пшениці, свідчать дані Міністерства аграрної політики та продовольства України в листопаді 2022 року.
Однак росія, швидше за все, отримає вигоду від вкраденого в України врожаю. Аналіз показав, що з непідконтрольних Україні територій було зібрано 5,8 млн тонн пшениці, а це означає втрату щонайменше 1 млрд доларів.
Зменшення глобального попиту на пшеницю та збільшення пропозиції допомогли стабілізувати світові ціни на пшеницю влітку. «Але це не означає, що продовольча криза закінчилася. Міжнародні ціни на харчові продукти залишаються високими за історичними стандартами, ринки — напруженими, й висока волатильність цін продовжується, особливо на пшеницю», — пояснив радник NASA Harvest та старший науковий співробітник Інституту досліджень харчової політики Джозеф Глаубер.
Раніше ми повідомляли про те, як Maxar Technologies опублікувала знімки Соледара та Бахмута.
За матеріалами EarthObservatory.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine