У Міжнародний день радіо варто згадати, що сигнали наших радіостанцій і телеканалів подорожують у Всесвіті. Разом із ними до інших світів летять і новини про події на Землі. Це розповідь про 10 зір і 10 подій, про які там щойно дізналися.
1. α Центавра
α Центавра — найближча до Сонячної системи зоря. Однак навіть до неї сигнал летить цілих 4,38 року. Це означає, що однією з найсвіжіших новин, які на ній дізналися, є рішення Константинопольського Патріарха про виведення Української православної церкви з юрисдикції Московського патріархату.
Насправді α Центавра складається з трьох зір: жовтого та помаранчевого компонентів А і B та червоного карлика Проксими Центавра. Останній фактично і є найближчою до нас зорею, оскільки кружляє навколо головних компонентів по дуже витягнутій орбіті й зараз перебуває на її ближній до Сонця ділянці.
Саме навколо Проксими Центавра обертаються мінімум дві екзопланети. Одна з них — достатньо прохолодна суперземля. Найімовірніше, що вона постійно повернута до своєї зорі одним боком.
2. Сіріус
α Великого Пса, або ж Сіріус, — найяскравіша зоря земного неба. Вона розташована на відстані менше 9 світлових років. Одна з найголовніших земних подій, про які щойно могли б дізнатися розумні мешканці зорі, — в Україні розпочалася Революція гідності.
Щоправда, про те, що масові протести проти узурпації влади Віктором Януковичем називаються саме так, місцеві мешканці ще не знають. Переважно у земних новинах чути назву «Євромайдан».
Але місцевих мешканців, які могли б оцінити незламність українського духу, в околицях Сіріуса немає. Ця подвійна система складається з двох гарячих білих зір. Головна з них у 26 разів яскравіша за наше Сонце й досить молода. Якби навіть у неї були планети, розумне життя на них не встигло б розвинутися.
Друга зоря являє собою білий карлик. Колись вона була набагато більшою, але з часом вичерпала своє термоядерне паливо, минула стадію червоного гіганта і стала такою, як ми її зараз бачимо.
3. Тау Кита
Біля τ (тау) Кита, однієї з найближчих до нас сонцеподібних зір, із нетерпінням чекають виходу останнього фільму про Гаррі Поттера. Або щойно його подивились і вже обговорюють — в залежності від того, наскільки точно ми оцінили відстань до цієї зоряної системи.
Звичайно, цей фільм вийшов 2011 року й у нас уже став історією. Але τ Кита перебуває на відстані 11,8 світлового року від нас і, відповідно до законів реальної, а не магічної фізики, інформація не могла потрапити туди раніше.
До речі, на відміну від Сіріуса, в околицях τ Кита справді можуть мешкати розумні істоти. Зараз учені твердо впевнені в існуванні у неї мінімум чотирьох планет, дві з яких, ймовірно, перебувають у зоні заселеності. Точніше, спочатку було відкрито цілих сім планет, але існування трьох із них згодом поставили під сумнів. Зате астрономи припускають, що між двома планетами у зоні життя може причаїтися ще й третя.
4. Зоря ван Маанена
Зоря ван Маанена — найближчий до нас «окремий» білий карлик: від Сонця її відділяє 14 світлових років. До неї з Землі щойно надійшов сигнал про те, що Барак Обама став 44-м президентом США. Важко сказати, як би відреагували на цю звістку місцеві мешканці, тим більше, що їх там, скоріш за все, немає.
Зоря названа на честь американського астронома Адріана ван Маанена, який 1917 року помітив її значний рух на небі. Її маса сягає 67% маси Сонця, але розмір при цьому порівнюваний із Землею.
Як і всі білі карлики, зоря ван Маанена являє собою ядро червоного гіганта, який колись вичерпав увесь запас термоядерного палива та скинув із себе зовнішні оболонки. Воно має надзвичайно високу щільність: чайна ложка його речовини важить багато тонн.
Зоря ван Маанена перебуває у стані білого карлика вже майже 4 млрд років. Увесь цей час вона повільно остигає і зараз має температуру всього 4000 K. Попри відносно невелику відстань, неозброєним оком її не видно
5. Gliese 581
До червоного карлика Gliese 581, що перебуває на відстані 20,4 світлового року, нещодавно дісталася звістка про скнилівську трагедію. У липні 2002-го літак Су-27 під час авіашоу біля Львова впав на глядачів. Тоді загинуло 77 осіб і ще 250 зазнало поранень.
Червоні карлики, до яких належить Gliese 581, є найрозповсюдженішим у Всесвіті типом зір. В околицях Сонячної системи такими є 75% усіх світил. Але світність цих об’єктів настільки мала, що розгледіти їх на небі неозброєним оком практично неможливо.
Gliese 581 відома насамперед тим, що саме біля неї було вперше відкрито землеподібну планету в зоні заселеності. Відтоді світи в околицях цієї зорі у сузір’ї Терезів неодноразово відкривали й визнавали неіснуючими.
Загальновизнаними зараз є п’ять планет, одна з яких розташована у зоні, придатній для життя. Gliese 581 є одним із головних кандидатів на пошук інопланетних цивілізацій. Пізніше до неї навіть відправили радіопослання, яке все ще «в дорозі».
6. Вега
Зорі Вега (α Ліри) щойно дісталася новина про те, що розвинені країни Землі разом будуватимуть космічну станцію. Йдеться про угоду, підписану урядами ЄС, США, росії, Японії та інших країн 1998 року. Її результатом став початок будівництва орбітального комплексу, який тоді називався «Альфа», а зараз відомий як Міжнародна космічна станція.
Найяскравіша зоря сузір’я Ліри розташована на відстані 25 світлових років. Тож не дивно, що новини туди прибувають аж із таким запізненням. Взагалі Вега — біла зоря головної послідовності, схожа на Сіріус, тільки маленького білого карлика-супутника у неї немає.
Вега надзвичайно швидко обертається навколо своєї осі. Через це її форма відчутно відрізняється від кулі: її екваторіальний радіус більший за полярний, і вона здається трохи стиснутою. Інфрачервоні дослідження показують наявність у неї диска з уламків.
7. Арктур
Найбільш приголомшливою звісткою, яка нещодавно дісталася зорі α Волопаса, також відомої як Арктур, є потужний вибух, що стався на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року. Тоді був повністю зруйнований 4-й енергоблок і в довкілля потрапила значна кількість радіоактивних матеріалів, а місто Прип’ять довелося покинути всім мешканцям.
За відстані у 36,7 світлового року Арктур є одним із найближчих до нас гігантів. Щоправда, його варто вважати не червоним, а помаранчевим, оскільки він належить до класу K. Він приблизно на третину важчий за наше світило, але його радіус більший за сонячний у 25 разів, а світність — у 110.
Арктур — перша зоря, у якої було відкрито власний рух, тобто поступова зміна положення відносно «сусідів» по небесній сфері. Зараз відомо, що він є частиною зоряного потоку — групи об’єктів із дуже схожими векторами швидкості, що колись були частиною карликової галактики, поглинутої Чумацьким Шляхом.
8. Альдебаран
А ось розумні істоти, які мешкають поблизу іншого червоного гіганта — Альдебарана — могли би бути налаштованими щодо наукових перспектив людства значно оптимістичніше. Кілька місяців тому цієї зорі досяг пульсуючий сигнал першого штучного супутника, побудованого Сергієм Корольовим, після чого вже встигла прийти новина, що і США запустили свій перший сателіт, який називався Explorer 1.
Альдебаран, або ж α Тельця, розташований на відстані 65 світлових років. Насправді це не одна зоря, а ціла складна система. Головний компонент являє собою червоний гігант, маса якого на 16% більша за сонячну, але за розміром він перевищує наше світило у 45 разів.
Навколо зорі обертається газовий гігант, приблизно в шість разів масивніший за Юпітер. Він робить один оберт за 628 діб, тобто майже за два земних роки. Також навколо червоного гіганта розташовано п’ять тьмяних зір. Останні дослідження показують, що вони фізично не пов’язані з ним, і лише один червоний карлик може виявитися супутником, який обертається навколо зорі на відстані у кілька сотень астрономічних одиниць.
9. Регул
Регул, або α Лева, — одна з найближчих до нас блакитних зір. Відстань до неї складає 79,3 світлового року, тож зараз радіохвилі доносять сюди звістки про перебіг Другої світової війни. Однією з останніх сюди долетіла новина про те, що союзні війська висадилися на Сицилії.
Молодий блакитний субгігант, яким є Регул, має температуру зовнішніх шарів удвічі вищу, ніж у нашого Сонця. До того ж ця зоря приблизно у 3,5 раза масивніша за ту, навколо якої обертається Земля, а її світність взагалі перевершує сонячну у 350 разів.
На додаток Регул — не єдина зоря системи. Навколо нього на відстані 4200 а. о. обертається пара супутників. Це червоний і помаранчевий карлики, які, у свою чергу, обертаються навколо спільного центру мас і розділені відстанню у 100 а. о.
10. Алголь
А от у системі Алголь, також відомій як β Персея, про початок Другої світової ще не чули. Вона віддалена від нас на 93 світлових роки, тож радіохвилі все ще доносять сюди повідомлення про те, що Індія є колонією Великої Британії. Однією з останніх новин, яку тут могли б отримати, є та, що Махатма Ганді розпочав кампанію мирної непокори проти колоніалізму.
Алголь із давніх-давен відомий як зоря, що раз на кілька діб у кілька разів ненадовго зменшує свою яскравість. Це викликало у людей нехороші асоціації, й навіть сама арабська назва «ел-гуль» означає злого духа.
Причину змінності люди зрозуміли значно пізніше. Два компоненти системи Алголь являють собою яскраву зорю головної послідовності та значно тьмяніший субгігант, з якого на перше зі світил перетікає речовина. Вони обертаються один навколо одного з періодом 2 дні 20 годин 49 хвилин, і тьмяніша з них закриває від наземних спостерігачів яскравішу. У системі присутній також третій компонент — біла зоря, що робить оберт навколо перших двох приблизно за два роки.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine