Астрономи підозрюють наявність екзопланети біля Веги

Вега – друга за яскравістю зоря північної півкулі небесної сфери – давно привертала увагу людства. Вона стала першим об’єктом за межами Сонячної системи, який вдалося зазнімкувати та для якої було отримано спектр випромінювання. Її також згадують у міфах багатьох народів, її околиці є місцем дії кількох фантастичних творів.

Екзопланета біля зорі Вега в уявленні художника. Джерело: wikipedia.org

У порівнянні з Сонцем, Вега – відносно молода зоря (її вік становить 450 млн років). Зараз нам відомо, що вона оточена декількома пиловими дисками, які, мабуть, утворилися в результаті зіткнень комет або астероїдів. Що стосується екзопланет, то питання про їхнє існування в системі Веги все ще залишається відкритим. Однак, якщо вірити статті, нещодавно опублікованій у журналі The Astrophysical Journal, вона може мати щонайменше одного планетоподібного компаньйона.

Стаття написана командою американських астрономів. Вони проаналізували спектри Веги, зібрані протягом останнього десятиліття, і виявили характерний сигнал, що має періодичність 2,43 дня. За оцінками він відповідає об’єкту, маса якого лежить у діапазоні від 20 до 200 мас Землі. Отже, йдеться про газовий гігант. З урахуванням дуже невеликого періоду обертання (і відповідно малої відстані до центрального світила) його освітлена сторона має бути розігріта до температури близько 3200°C. Це перевищує температуру поверхні Проксими Центавра.

Варто зазначити, що відкриття поки не підтверджено іншими джерелами та його верифікація вимагатиме додаткових спостережень. Але, за словами дослідників, ймовірність хибної інтерпретації даних становить лише 1%. Також вони заявили про наявність ознак другого, набагато слабшого сигналу, що відповідає об’єкту з періодом обертання 196 днів. Для його підтвердження також потрібні нові спостереження.

За матеріалами https://phys.org