Супутникові знімки військового аеродрому в Бердянську підтверджують, що ЗСУ 17 жовтня вразили його ракетами ATACMS. Зображення показують принаймні 9 обгорілих ділянок, які відповідають місцям, де раніше були помічені військові гелікоптери. Однак фахівці вказують на те, що не всі деталі ураження можна побачити на знімках.
Знімки уражених гелікоптерів
18 жовтня у мережі з’явилися знімки аеродрому в Бердянську, зроблені супутником американської компанії Planet Labs. Світлини датуються 17 жовтня і на них добре видно частину злітної смуги й доріжки, що іде паралельно до неї. На поверхні можна легко розрізнити темні плями, які є слідами пожежі.
Про те, що по окупантах на аеродромі Бердянська завдано удар, у ЗСУ повідомили ще напередодні. Майже одразу з’явилася інформація, що його завдали ракетами ATACMS. Їх Україна у США неодноразово просила, проте досі вони не поставлялися.
Сам факт вибухів на аеродромі ще раніше був підтверджений численними відео та свідченнями очевидців. Проте інформація українських військових про знищення 9 ворожих гелікоптерів потребувала підтвердження. Ним і є супутникові знімки Planet Labs. На додачу до темних слідів від пожежі вони також дозволяють побачити численні уламки, що лежать на злітній смузі. Щоправда, як показують зображення, принаймні три машини лишилися неушкодженими.
Які гелікоптери були на аеродромі в Бердянську
Бердянськ та його аеропорт привертають до себе увагу не вперше. Це невеличке місто на північному узбережжі Азовського моря використовувалося російськими окупантами як база морських, наземних та повітряних сил. 24 березня 2022 року саме в порту Бердянська був потоплений десантний корабель «Саратов».
Сам аеродром розташований поруч із містом, на північ від нього. До вторгнення він використовувався переважно цивільною авіацією, але окупанти перетворили його на базу для своїх гелікоптерів. Це добре видно на супутникових знімках, зроблених ще у червні 2023 року.
Машини яких типів зараз були знищені, наразі встановити важко. Однак літні світлини, що мають кращу роздільну здатність, ніж зроблені 18 жовтня, дозволили зробити висновок, що там базувалися переважно Ка-52, Ка-29 та Мі-24 — ударні гелікоптери, що використовувалися для атак на українські війська. Також була певна кількість транспортних Мі-8 чи Мі-17.
Попри те, що розташування аеродрому було добре відомо, вразити його тривалий час не вдавалося. Занадто вже далеко він був від фронту. Тож «дістати» його HIMARS, не кажучи вже про малі дрони та артилерію, було неможливо. Проте таку можливість надали ATACMS.
Що таке ATACMS
MGM-140 ATACMS — це твердопаливна тактична балістична ракета з дальністю польоту 300 км. Вона не здійснює аеродинамічного польоту, а рухається параболічною траєкторією до точки ураження. Американська армія почала використовувати цю зброю у 1991 році.
Однак це не значить, що це стара зброя. У США її постійно вдосконалюють. Існує, наприклад, її різновид із кластерними планувальними боєприпасами. Кожен із них на фінальній ділянці траєкторії здатен маневрувати, обираючи собі окрему ціль.
Однак Україна, як повідомляється, отримала значно простіший варіант MGM-140A. Він також містить у собі касетні боєприпаси, однак вони повністю некеровані. Щоправда, при цьому в кожній ракеті їх міститься аж 950, тож вони здатні «засіяти» уламками територію площею до 33,5 тис. м2, спричиняючи масштабні ураження неброньованої техніки та живої сили супротивника.
З огляду на все це, фахівці вказують, що далеко не всі пошкодження, завдані ATACMS аеропорту Бердянська, можна було б побачити на супутникових знімках, навіть якби вони були значно вищої якості. Наприклад, пошкоджений уламками радар не працюватиме, хоча здаля виглядатиме абсолютно цілим.
За матеріалами www.thedrive.com.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine