Вибух із минулого: гамма-сплеск спричинив збурення в земній атмосфері

Європейське космічне агентство повідомило нові подробиці про надзвичайно яскравий і тривалий гамма-сплеск, зафіксований торік низкою супутників. Подія була настільки потужною, що спричинила збурення в іоносфері Землі.

Гамма-сплеск в уявленні художника. Джерело: ESA/ATG Europe

Рекордний гамма-сплеск був зареєстрований 9 жовтня 2022 року. Він отримав позначення GRB 221009A. У минулому гамма-сплески були загадкою для астрономів, але зараз вважається, що вони являють собою викиди енергії, які виникають під час спалахів наднових або зіткнень нейтронних зір.

Але, попри те, що зараз ми знаємо про такі події істотно більше, ніж раніше, GRB 221009A все одно здивував дослідників. Він виявився найяскравішим гамма-сплеском, зафіксованим за весь час спостережень з 1960-х років. За словами астрономів, GRB 221009A був удесятеро сильнішим за найближчого «конкурента». За статистикою, такий потужний гамма-сплеск досягає Землі лише приблизно раз на 10 тисяч років.

Схема найпоширенішого типу гамма-сплесків, які виникають унаслідок спалаху наднової і є фінальною стадією перетворення зорі на чорну діру. Джерело: NASA’s Goddard Space Flight Center

За 800 секунд, протягом яких тривав сплеск, виділилася достатня кількість енергії, щоб активувати детектори блискавок в Індії. А прилади в Німеччині зафіксували ознаки того, що іоносфера (верхній шар атмосфери Землі, що містить електрично заряджені гази) була збурена вибухом протягом кількох годин. Згодом учені перевірили дані, зібрані супутником CSES. Вони підтвердили, що гамма-сплеск викликав сильну варіацію електричного поля у верхній частині іоносфери.

Варто зазначити, що GRB 221009A стався в галактиці, віддаленій від нас майже на 2 млрд світлових років. І, між тим, його енергії вистачило, щоб вплинути на Землю. Це підкріплює ідею про те, що така подія, яка сталася в Чумацькому Шляху, здатна мати дуже серйозні наслідки для нашої планети. Якщо Земля опиниться на шляху гамма-сплеску, він може знищити озоновий шар, що дозволить небезпечному ультрафіолетовому випромінюванню Сонця досягти поверхні Землі. На думку деяких дослідників, ордовицько-силурійське вимирання, яке сталося 445 млн років тому, могло статися якраз із цієї причини.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine