Телескопи NASA зафіксували післясвітіння найпотужнішого гамма-сплеску в історії

NASA опублікувала серію зображень, отриманих космічними телескопами Fermi та Swift. Вони демонструють післясвітіння гамма-сплеску GRB 221009A, вже названого астрономами одним із найпотужніших за всю історію спостережень.

Гамма-сплеск GRB 221009A у видимому діапазоні. Джерело: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/B. O’Connor (UMD/GWU) & J. Rastinejad & W Fong (Northwestern Univ)

Гамма-сплеск GRB 221009A був зафіксований 9 жовтня. Його джерело знаходилося у сузір’ї Стріла. На думку астрономів, гамма-сплеск був породжений колапсом надмасивної зорі, що призвів до народження чорної діри.

GRB 221009A привернув увагу вчених з багатьох причин. По-перше, він спалахнув на відстані 1,9 млрд світлових років від Землі, що відносно небагато за мірками подібних подій. По-друге, GRB 221009A здивував учених кількістю викинутої енергії. Він став одним з найяскравіших сплесків у гамма-діапазоні за всю історію спостережень. У рентгенівському ж діапазоні, GRB 221009A і зовсім світив у кількасот разів яскравіше ніж подібні джерела, що спостерігалися раніше.

Гамма-сплеск GRB 221009A у рентгенівському діапазоні. Джерело: NASA/Swift/A. Beardmore (University of Leicester)

Не дивно, що телескопам, які спостерігали за GRB 221009A, вдалося зробити низку цікавих знімків його післясвітінь. Один з них був отриманий, обсерваторією Swift, яка належить NASA. Він демонструє, як GRB 221009A виглядав через годину після сплеску. Характерні яскраві кола навколо джерела сформувалися через розсіювання рентгенівських променів на частинках пилу в нашій галактиці.

Анімація гамма-сплеску GRB 221009 від обсерваторії Fermi. Джерело: NASA/DOE/Fermi LAT Collaboration

Також NASA опублікувала анімацію, складену зі знімків гамма-обсерваторії Fermi. Вона демонструє спалах та згасання GRB 221009A (центр знімка). Діагональна смуга, що перетинає ліву частину кадру, відповідає гамма-випромінюванню від Чумацького Шляху. Загалом, анімація охоплює понад десять годин спостережень за GRB 221009A.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ ustmagazine