Під час обідньої перерви у космосі варто утриматися від салату. До такого висновку дійшли дослідники Делаверського університету в США. Вчені виростили різні овочі в умовах мікрогравітації на Землі та виявили, що салати важко борються зі шкідливими бактеріями в космічному середовищі.
Салат на Міжнародній космічній станції (МКС) — це справжній хіт. Астронавти вирощують овочі у межах різних експериментів, причому частину врожаю вони навіть споживають, що є здоровою альтернативою сублімованим та консервованим продуктам. Проте результати нових досліджень доводять, що рослини, вирощені в умовах мікрогравітації, більш вразливі до інфекцій, таких як кишкова паличка чи сальмонела.
У науковій статті, що з’явилася в Scientific Reports, рослини вирощували у пристрої, який їх обертав, і виявили, що в умовах мікрогравітації їхній природний захист ставав менш ефективним. Рослини втрачають орієнтацію в гравітації, що впливає на їхній розвиток і, як наслідок, на реакцію на стрес.
Клітини рослин відчувають гравітацію, направляючи коріння вниз, в той час як рослина росте вгору. В умовах мікрогравітації цей механізм менш ефективний. Проблему виявили у продихах. Продихи — це крихітні пори в листках і стеблах рослин, які допомагають їм дихати, а також використовуються як захисний механізм, закриваючись, коли вони відчувають стресовий фактор, наприклад, бактерії поблизу. Але під час дослідження в умовах мікрогравітації рослини дезорієнтувалися та відкривали свої пори у присутності бактерій замість того, щоб закрити їх, і це робило їх вразливими. Наприклад, в експерименті бактерії сальмонели заражали тканини листя та залишались там, чекаючи потрапляння в інші організми.
Отже, вирощений салат на МКС має підвищений рівень бактерій, ніж земний аналог. Утім, мікрогравітація не впливала на поживні якості овочів. Попри різні заходи протидії, МКС залишається ізольованою повітряною системою, тому в таких умовах самі астронавти стають джерелом бактерій, які можуть заразити вразливі рослини.
Щоб уникнути інфекцій, науковці пропонують змінювати генетику рослин, щоб обмежити відкриття продихів у космосі. Дослідники вже почали тестувати різноманітні сорти салату з різною генетикою, щоб побачити, як вони реагують у симульованому середовищі мікрогравітації. Ці зміни вкрай важливі, адже можуть допомогти забезпечити повноцінне харчування астронавтів під час тривалих місій на Місяць чи Марс.
Раніше ми показували, на що перетворились загублені на МКС помідори.
За матеріалами Gizmodo
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine