Війна чи співпраця: як людство відповість на перший контакт з інопланетною цивілізацією

У космічній фантастиці зустріч із позаземними цивілізаціями є дуже популярним сюжетом. Часто в таких оповіданнях на Землю прилітає розвинена інопланетна раса, яка пропонує мир та процвітання, але за цим актом альтруїзму вони приховують від нас свою головну таємницю. Часто ця таємниця є лихим наміром знищити людство. Під маскою допомоги можуть бути приховані різні злі наміри, але результат завжди один і той самий. Тому фантастика завчасно навчила нас того, що перший контакт з високорозвиненими інопланетянами може закінчитися дуже погано. Але чи справді на нас чекає найгірший сценарій під час першого контакту? Це питання розглядається в новому дослідженні з використанням теорії ігор та філософії Томаса Гоббса.

Перший контакт буде більше схожий на фільм "Прибуття", ніж на "День незалежності"
Перший контакт буде більше схожий на фільм «Прибуття», ніж на «День незалежності». Авторство: Paramount Pictures

Спроби використовувати нашу власну історію як аргумент проти контакту з інопланетянами нерідко вказують на колонізацію Америки європейцями. Це привело до геноциду і руйнування корінних американських цивілізацій, і тому багато людей вважають, що приліт інопланетян обов’язково закінчиться чимось катастрофічним для людства. Проте є одна значуща різниця. Європейські колоністи прибули із завчасно злочинними намірами підкорення та експлуатації інших народів заради збагачення, тоді як інопланетні цивілізації можуть прибути з бажанням порозумітися з людством. У кіно такий перший контакт часто відбувається після прильоту масивного космічного корабля. Але ймовірніше за все, що перший контакт відбудеться через радіозв’язок. Отже, нам потрібно застосувати більш гнучкий підхід до цього питання.

Пастка Гоббса, або дилема Шеллінга

Один із таких підходів — це пастка Гоббса, відома також як дилема Шеллінга. Уявімо, що ви заблукали в лісі й зустріли незнайомця. Найкращий результат для вас обох — це спільна робота для виходу з лісу. Але ви не знаєте, чи можете довіряти цьому незнайомцю. Він також може вирішити вбити вас для власної вигоди, наприклад, щоб заволодіти вашими речами. Тому перша ваша природна реакція може бути інстинктивною — атака для свого захисту.

Радіотелескоп
Радіотелескоп стане першим інструментом для спілкування з позаземною цивілізацією. Фото: Unsplash

Хоча найкращим варіантом була б співпраця, найбезпечніше — запобігти можливій загрозі, використавши насильницький метод. Загальний висновок полягає в тому, що контакт людей з інопланетними цивілізаціями, швидше за все, призведе до нашого знищення, аніж до плідного союзу. Це одне з можливих пояснень парадокса Фермі й того, чому досі ми не виявили інопланетян.

Співпраця краще за війну

Але у новій статті автор намагається довести, що гоббсівський логічний хід не завжди є коректним. Пастка виникає від того, що обидві сторони приймають підхід, спрямований на уникнення ризику. Вони вважають, що краще перестраховуватися, ніж ризикувати. Однак автор пропонує альтернативу — підхід, заснований на винагороді, який, на його думку, може бути ефективнішим.

NASA за 9 місяців спробує пояснити загадку феномену НЛО
Перший контакт відбудеться не через прибуття космічних кораблів прибульців. Зображення: Science Alert

Аргумент автора полягає в тому, що контакт з інопланетною цивілізацією може надати нам значну кількість інформації про них. Ми будемо знати, що вони також еволюціонували у цьому фізичному всесвіті, зіткнувшись з тими самими еволюційними викликами. Ми будемо знати, що вони досягли рівня розвитку технологій, що потребує взаємодії та співпраці. І якщо вони здатні подорожувати міжзоряним простором, то, ймовірно, вони успішно подолали соціальні та екологічні виклики.

Пошуки спільної мови

І хоча нам не відомі їхні наміри, ми також розуміємо, що співпраця та обмін інформацією можуть призвести до загальної вигоди для обох сторін. Отже, найдоцільнішою стратегією може бути застосування позитивного підходу. Імовірно, це також є найкращою стратегією для інопланетян.

Виходячи з цього, автор створює набір аксіом першого контакту, які визначають основні правила взаємодії з інопланетними цивілізаціями. У загальному контексті ці аксіоми вказують на можливість спілкування, на необхідність обачності та сподівань на те, що перший контакт, швидше за все, не буде загрозою для існування.

Коли люди співпрацюють та довіряють одне одному, наш світ стає безпечнішим і кращим. Це саме можливо й у відносинах між людьми та інопланетянами. І тільки час покаже, чи вдасться нам знайти спільну мову та досягти взаємного розуміння із цими загадковими істотами з космосу.

Раніше ми повідомляли про те, що у Чумацькому Шляху існують чотири злі цивілізації.

За матеріалами Universe Today.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine