Друзі, 2024 рік добігає кінця. Редакція Universe Space Tech згадує його головні космічні події: від успіхів Starship і проблем Starliner, до запуску нових міжпланетних місій і завершення роботи старих.
Останній політ Ingenuity
Дрон-вертоліт Ingenuity був вивантажений на марсіанську поверхню ровером Perseverance у квітні 2021 року. Він являв собою демонстратор. Його основним завданням була перевірка можливості вивчення Червоної планети за допомогою апаратів важчих за повітря.
Марсіанський вертоліт блискуче впорався з цим завданням. Формально він був розрахований на п’ять польотів і 30 днів роботи. У реальності Ingenuity провів на Марсі майже три роки та налітав близько 17 км.
На жаль, 72-й політ, який відбувся 18 січня 2024 року, виявився для апарата останнім. Він завершився аварійною посадкою, під час якої дрон пошкодив свої лопаті, і втратив можливість продовжувати літати. Деякий час NASA ще підтримувала зв’язок з Ingenuity, після чого попрощалася з ним, перевівши дрон у режим автономної дослідницької станції. Передбачається, що Ingenuity буде щодня прокидатися, вимірювати температуру і робити знімки. Усі ці дані зберігатимуться в його бортовій пам’яті. В NASA сподіваються, що в майбутньому інша місія (або навіть пілотована експедиція) здійснить посадку в цьому районі, знайде Ingenuity і витягне зібрану дроном інформацію про марсіанську погоду.
Прогрес Starship
Як і 2023, 2024 рік багато в чому пройшов під знаком Starship. Компанія SpaceX здійснила чотири нових випробування найпотужнішої ракетно-космічної системи в історії, у процесі яких інженерам вдалося пройти низку важливих етапів. Ось основні з них:
- Успішне відокремлення прискорювача Super Heavy з його подальшим ловом вежею Mechazilla.
- Успішний перезапуск двигуна Raptor у відкритому космосі.
- Успішний вхід в атмосферу з подальшим приводненням прототипу корабля Starship.
Сьомий політ Starship має відбутися вже на самому початку 2025 року. У ньому буде залучена оновлена версія корабля, що має більш місткі паливні баки.
З нею інженери SpaceX мають намір відпрацювати такі ключові етапи, необхідні для початку регулярної експлуатації системи: вихід на орбіту, орбітальне дозаправлення, а також вилов за допомогою Mechazilla не лише прискорювача, а й самого корабля. Від успіху цих операцій залежатимуть терміни повернення людей на Місяць, а також вельми амбітні плани Ілона Маска відправити Starship на Марс ще до кінця поточного десятиліття.
Фіаско Starliner
У той час як для SpaceX 2024-й пройшов під знаком численних успіхів, цього не можна сказати про Boeing. Останніми роками компанія зіткнулася з безліччю проблем. Ймовірно, найсерйознішою з них стала ситуація з космічним кораблем CST-100 Starliner.
Спочатку дебютний безпілотний політ Starliner був призначений ще на 2017 рік. В реальність він відбувся лише у 2019 році й супроводжувався низкою проблем, через які Boeing довелося повторити тест (і то, це вийшло не з першої спроби). У підсумку Starliner вирушив у космос із людьми лише в червні 2024 року.
Але замість довгоочікуваного тріумфу на Boeing чекало гучне фіаско. Через проблеми з руховою установкою корабля, NASA не ризикнула використати Starliner для повернення астронавтів Бутча Вілмора та Суні Вільямс на Землю. Вони залишилися на МКС, а їхнє восьмиденне космічне відрядження розтягнулося до восьми місяців. Що стосується Starliner, то хоча потім корабель успішно повернувся на Землю, його майбутнє зараз оповите туманом. Boeing уже зазнав значних збитків на ньому. Ходять наполегливі чутки, що компанія хоче позбутися корабля, закривши проєкт або знайти на нього покупця.
Пригоди апаратів Peregrine та SLIM на Місяці
На початку 2024 року ми стали свідками запуску відразу двох приватних місій до Місяця. Першим стартував зонд Peregrine, побудований компанією Astrobotic. На жаль, незабаром після відокремлення від ракети в нього виник витік палива, що унеможливило виконання маневрів, необхідних для досягнення Місяця. Через це апарат довелося направити в земну атмосферу.
Побудований компанією Intuitive Machines зонд Odysseus мав більший успіх. У ніч з 22 на 23 лютого він став першим в історії приватним апаратом, який сів на Місяць. Хоча й тут не обійшлося без низки технічних накладок. Під час посадки в Odysseus підломилася одна з ніг і він опинився в нахиленому положенні, що помітно ускладнило його зв’язок із ЦУП. Проте зонду вдалося виконати більшу частину наукової програми й встигнути відіслати зібрані дані на Землю.
Odysseus був не єдиним апаратом, який сів на Місяць із «пригодами». Ще у вересні 2023 року JAXA запустила зонд SLIM, призначений для демонстрації технології високоточної посадки. Через особливості траєкторії апарата, зумовлені прагненням конструкторів заощадити паливо, його подорож до Місяця зайняла майже п’ять місяців. SLIM розпочав посадку на Місяць 19 січня 2024 року.
Як і у випадку з Odysseus, проблеми почалися на фінальній ділянці спуску. В апарата відмовив один із двигунів. Це призвело до того, що SLIM здійснив посадку в позаштатному режимі, втупившись «головою» в реголіт. У результаті протягом більшої частини місцевого дня сонячні панелі апарата перебували в тіні, що істотно обмежило його можливості зі збору даних і підтримання зв’язку.
Проте SLIM виконав головне завдання, продемонструвавши можливість точної посадки на Місяць. Він також передав на Землю низку знімків і, що найдивовижніше, зумів пережити кілька холодних місячних ночей. Але ж на ньому не було встановлено жодних обігрівачів! Востаннє японський зонд зв’язався із Землею 29 квітня 2024 року, після чого навіки заснув.
Перша проба ґрунту зі зворотного боку Місяця
У 2024 році Китай знову вписав себе в історію освоєння Місяця, першим зробивши те, що до цього не вдавалося жодній космічній державі або приватній компанії. Піднебесній вдалося зібрати та доставити на Землю пробу ґрунту з його зворотного боку.
Це завдання виконала місія «Чан’е-6», яка була запущена 3 травня. Через місяць її спускальна платформа здійснила успішну посадку на околиці 500-кілометрового кратера Аполлон. Крім взяття проби ґрунту, вона також висадила невеликий ровер.
Капсула із зібраною речовиною повернулася на Землю 25 червня. Її вивчення вже подарувало низку цікавих відкриттів: судячи з усього, вулканічна активність на супутнику нашої планети тривала набагато довше, ніж вважалося раніше. Успіх «Чан’е-6» вкотре продемонстрував зростаючі космічні амбіції Китаю і став важливим стимулом на шляху до його головної мети: висадити людей на Місяць ще до кінця поточного десятиліття.
Перший приватний вихід у відкритий космос
10 вересня 2024 року відбувся запуск приватної космічної місії Polaris Dawn, яка була профінансована мільярдером Джаредом Айзекманом. Вона відзначилася відразу двома яскравими досягненнями. Першим стало побиття рекорду апогею орбіти для пілотованого космічного корабля, який був встановлений ще в далекому 1966 році місією Gemini 11. Під час одного з витків Crew Dragon віддалився від Землі на 1400 км, пройшовши через внутрішню частину радіаційного поясу.
Наступним історичним досягненням став перший приватний вихід у відкритий космос. У ньому взяли участь сам Джаред Айзекман і астронавтка Сара Гілліс. Попри деякі технічні накладки, операція завершилася успіхом, ставши важливим кроком для приватної космонавтики.
Сам же Айзекман відтоді здійснив ще один стрімкий зліт — тільки цього разу в політичній сфері. Його було висунуто на посаду нового адміністратора NASA і, найімовірніше, він отримає цю посаду.
Нові космічні місії
У 2024-му році ми стали свідками довгоочікуваного запуску одразу кількох вельми амбітних космічних місій. Однією з них стала побудована NASA Europa Clipper. Її метою є Європа — крижаний супутник Юпітера, під поверхнею якого ховається величезний океан. Подорож до цілі займе у Europa Clipper шість років, під час яких апарат виконає гравітаційні маневри біля Марса та Землі.
Європейська космічна агенція теж не стояла осторонь вивчення космосу. У жовтні вона запустила місію Hera. Її метою є подвійний астероїд Дідим. У 2022 році побудований NASA зонд DART протаранив його супутник Діморф. Удар змінив орбітальні характеристики тіла і призвів до того, що воно отримало довгий кометоподібний хвіст, який проіснував кілька місяців. Hera повинна буде в деталях вивчити, як саме зіткнення вплинуло на астероїд і чи призвело воно до утворення кратера. Апарат досягне Діморфа наприкінці 2026 року.
Вже у грудні ESA запустило ще одну довгоочікувану місію під назвою Proba-3. У її межах пара супутників створюватиме штучні сонячні затемнення з метою спостереження сонячної корони. Для цього вони утримуватимуть між собою постійну дистанцію в 150 метрів. Наразі супутники Proba-3 перебувають у стадії розгортання, вони мають розпочати спостереження корони наступного року.
Загибель телескопа NEOWISE
Минулого року ми стали свідками не тільки запуску нових місій, а й завершення роботи заслуженого космічного ветерана. Йдеться про телескоп NEOWISE, який був запущений у 2009 році. Спочатку він займався створенням інфрачервоного огляду всього неба, а після вичерпання запасів холодоагенту перейшов на вивчення навколоземних об’єктів.
NEOWISE міг би ще довго продовжувати роботу, але він був приречений збільшенням сонячної активності, що істотно прискорило сходження з орбіти. У телескопа не було двигунів і він не міг компенсувати поступову втрату висоти. У результаті NASA довелося завершити його місію. На початку серпня телескоп передав на Землю результати останніх спостережень, після чого його відключили. А вже 2 листопада NEOWISE увійшов в атмосферу і згорів у небі над Індійським океаном.
Останній рекорд Parker Solar Probe
2024 рік завершився під акомпанемент нового рекорду, поставленого сонячним зондом Parker. 24 грудня він наблизився до Сонця на рекордну відстань у 6,2 млн км.
Таке досягнення стало можливим завдяки маневру, здійсненому апаратом у листопаді. Він дозволив зменшити перигелій орбіти зонда до рекордного значення. Фактично, зараз Parker пролітає через верхні шари сонячної корони. У цей момент його теплозахисний екран розігрівається до температури в 1500 °C.
Це останній рекорд апарата. Parker більше не буде змінювати свою орбіту. План польоту передбачає ще два витки навколо Сонця. Але оскільки всі системи зонда працюють у штатному режимі, найімовірніше, його місія буде продовжена NASA і ми ще не раз почуємо про Parker.