Прощання з Землею: марсіанський вертоліт надіслав останнє повідомлення

Дрон-вертоліт Ingenuity відправив своє останнє повідомлення на Землю. Тепер апарат функціонуватиме як автономна дослідницька станція і збиратиме дані, які в майбутньому можуть стати в пригоді вченим.

Перший марсіанський вертоліт

Ingenuity був вивантажений на марсіанську поверхню ровером Perseverance у квітні 2021 року. Апарат являв собою демонстратор. Його основним завданням була перевірка можливості вивчення Червоної планети за допомогою апаратів важчих за повітря.

Дрон-вертоліт Ingenuity на знімку марсохода Perseverance. Джерело: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Марсіанський вертоліт блискуче впорався з цим завданням. Формально він був розрахований на п’ять польотів і 30 днів роботи. У реальності Ingenuity провів на Марсі майже три роки й здійснив 72 польоти, під час яких пролетів близько 17 км.

На жаль, під час свого 72-го польоту дрон здійснив жорстку посадку. Вона призвела до того, що апарат серйозно пошкодив лопаті свого гвинта і втратив можливість літати.

Прощання з Ingenuity

Попри аварію, ровер зберіг можливість зв’язуватися з Землею через Perseverance, який використовується як ретранслятор. Однак у процесі своєї місії марсохід поступово віддалявся від Ingenuity. А отже, це було лише питанням часу, коли дрон втратить можливість підтримувати зв’язок.

Церемонія прощання з дроном-вертольотом Ingenuity. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Тому, фахівці місії вирішили заздалегідь підготуватися до прощання з Ingenuity. 16 квітня команда місії востаннє зібралася в кімнаті управління Лабораторії реактивного руху (JPL). Того дня Ingenuity відправив своє фінальне повідомлення на Землю.
У ньому апарат підтвердив, що раніше завантажене на нього оновлення програмного забезпечення успішно працює. Крім телеметрії, воно також містило імена людей, які працювали над місією (їх передали дрону днем раніше контролери JPL).

Останнє завдання Ingenuity

Тепер Ingenuitu розпочне фінальний етап своєї місії. Він функціонуватиме як автономна дослідницька станція.

Ingenuity щодня прокидатиметься, активуватиме бортові комп’ютери та перевірятиме роботу сонячних батарей, акумуляторів та електронного обладнання. Крім того, вертоліт робитиме знімки поверхні за допомогою кольорової камери й збиратиме дані про температуру з датчиків, розташованих на його корпусі.
Звісно, на якомусь етапі на апараті або відмовить якийсь важливий електронний компонент, або ж на його сонячних батареях накопичиться так багато пилу, що він втратить можливість продовжувати роботу. Але до цього Ingenuity може встигнути зібрати багато даних. За розрахунками команди, пам’яті Ingenuity вистачить на 20 років роботи в такому режимі.
Співробітники місії сподіваються, що в майбутньому інша місія (або навіть пілотована експедиція) здійснить посадку в цьому районі, знайде Ingenuity і витягне його пам’ять. Дані, що зберігаються всередині нього, можуть не тільки бути корисними розробникам марсіанської техніки, а й дадуть змогу вченим отримати довгострокове уявлення про марсіанські погодні умови та рух пилу.

За матеріалами https://www.jpl.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine