Вулкани на зворотному боці Місяця вивергалися ще за часів динозаврів

Перший аналіз зразків лави зі зворотного боку Місяця показав, що 2,8 млрд років тому там відбувалися вулканічні виверження.

Зворотній бік Місяця
Зворотній бік Місяця. Зображення: Space Engine

Місяць постійно повернений до Землі однією стороною, тому дослідження невидимого для нас боку супутника залишаються складною задачею. Лише два китайські посадкові апарати відвідали цю частину супутника.

Дослідження, опубліковане 15 листопада в журналі Science, ґрунтується на зразках породи, які доставив на Землю посадковий апарат «Чан’е-6» у 2024 році. Місія доставила 1,9 кг зразків з басейну Південний полюс — Ейткен — це перші зразки, привезені зі зворотного боку Місяця.

Басейн Південний полюс — Ейткен
Басейн Південний полюс — Ейткен (обведений червоним). Фото: Wikipedia

Вчені з Інституту геохімії в Гуанчжоу, на чолі з Цзесянем Цуєм, вивчили ізотопи і хімічний склад зразків, щоб визначити їхній вік та джерело. Ізотопи — це атоми одного елемента, що відрізняються кількістю нейтронів. Зміна співвідношення ізотопів під час радіоактивного розпаду допомагає визначити вік зразків.

Результати дослідження зразків зі зворотного боку Місяця

Результати показали, що вік лави, з якої утворився базальт, становить 2,8 млрд років. Раніше вулканізм на Місяці був датований 2 млрд років тому, але ці висновки були отримані зі зразків на видимій стороні. Нові дані свідчать, що вулканічна активність існувала і на іншому боці супутника.

Топографічна карта Місяця центрована на Басейні Південний полюс Ейткен. Джерело: NASA / GSFC / Arizona State University

Дослідження зразків місяцехода «Чан’е-5» виявило, що вулкани могли вивергатися на Місяці навіть 120 млн років тому, а це період пізнього крейдового періоду, коли на Землі ще панували динозаври.

Зразки також показали, що лава, з якої утворився базальт, походить з області мантії Місяця з низьким вмістом калію, рідкісноземельних елементів і фосфору — елементів, що зустрічаються у лаві на видимому боці. Це може бути пов’язане з ударним кратером, що утворив басейн Південний полюс — Ейткен. Наслідки від зіткнення були настільки катастрофічними, що перерозподілили породи, що містять ці елементи, а також розплавити мантію безпосередньо під місцем удару, позбавивши її цих елементів.

Дисбаланс елементів також пояснює ще одну цікаву особливість: великі лавові потоки покривають 30% видимого боку Місяця, але лише 2% зворотного. Відсутність елементів, таких як калій і уран, на дальньому боці може пояснити меншу кількість базальтів, оскільки ці елементи є радіоактивними й виділяють тепло під час розпаду. Їхня відсутність у мантії на іншому боці Місяця може бути причиною відсутності розплавлених лавових потоків.

Раніше ми повідомляли про те, що на зворотному боці Місяця зафіксована незвична активність.

За матеріалами Space

Новини інших медіа
Всесвіт виявився складнішим і заплутанішим, ніж думали вчені
Галактичний дисбаланс: давня радіація «вбивала» планети в зародку
Різноманітність під ударом: NASA опинились під тиском нових указів адміністрації Трампа
Курйоз із Tesla Roadster у космосі виявив «діру» в захисті Землі від астероїдів
Зонд Ейнштейна виявив загадковий космічний вибух
Менше за Місяць: астрономи знайшли сліди найменшої екзопланети
Не кам’яні й не водні світи: астрономи виявили два «проміжні» мінінептуни
Hubble вперше помітив формування джета у квазара
NASA розробила самовідновлювані колеса для екстремальних умов Марса
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів