Науковці виявили в околицях надмасивної чорної діри Стрілець А* першу подвійну систему. Досі в цьому районі знаходили тільки одиничні зорі. Науковці вважають, що відкрита пара за мільйон років має злитися в одне ціле.
Перша подвійна зоря
Міжнародна група вчених, очолювана Флоріаном Пейскером з Університету Кельну, нещодавно відкрила в самому центрі Чумацького Шляху першу подвійну зорю. У цьому їм допоміг Дуже великий телескоп Європейської південної обсерваторії, точніше інструмент ERIS, встановлений на ньому. Він дозволив з великою точністю виміряти швидкість зорі й визначити нерівномірність у її русі.
Центр Чумацького Шляху вважається вкрай неспокійним місцем. Саме тут розташована чорна діра Стрілець А*, яка хоч і вважається спокійною, але все ж оточена велетенським акреційним диском, з якого вона поглинає матерію.
Цей монстр сильно впливає на рух усіх об’єктів, які розташовані відносно недалеко від нього. І все ж уже давно науковці знають, що в безпосередній близькості від нього є цілий розсип дуже яскравих зір. Однак усі вони одиничні. Це і зрозуміло, з огляду на те, що гравітація мала легко розірвати пару.
Зоря D9
І ось вчені знайшли зорю D9. Вона дуже схожа на ті, що були відкриті в цьому місці раніше й утворюють скупчення S. Ось тільки насправді це дві зорі, що майже торкаються одна одної. Як визначили вчені, виникла ця пара лише 2,7 млн років тому, а вже за мільйон років вона має злитися в одне ціле.
Відкриття зорі D9 важливе для науковців з точки зору розуміння еволюції скупчення S і всього оточення надмасивної чорної діри. Цілком можливо, що саме такими подвійними системами насправді є загадкові об’єкти G. Вони нагадують щось середнє між зорями та компактними скупченнями газу.
Точна природа багатьох об’єктів, що обертаються навколо Стрільця A*, а також те, як вони могли утворитися так близько до надмасивної чорної діри, залишається загадкою. Але незабаром оновлення GRAVITY+ інтерферометра VLT та інструменту METIS на Надзвичайно великому телескопі ESO (ELT), що будується в Чилі, може це змінити.
За матеріалами phys.org