Сутінкові промені та релеївське розсіювання (фото)

Представлений знімок був зроблений одним із членів екіпажу МКС у той момент, коли станція пролітала над Аравійським півостровом. Він показує деякі цікаві оптичні ефекти, які можна спостерігати поблизу термінатора. Так в астрономії називають лінію світлорозділу між освітленою та неосвітленою півкулею небесного тіла.

Сутінкові промені та релеївське розсіювання світла в небі над Аравійським півостровом. Джерело: NASA

На знімку можна побачити купчасті хмари, вершини яких сплющені у вигляді «ковадла» через атмосферні умови у тропопаузі. Вони відкидають подовжені тіні через низький кут заходу Сонця. Крім хмар, на зображенні також видно два атмосферні оптичні явища: сутінкові промені та релеївське розсіювання. Обидва ефекти спричинені низьким кутом нахилу Сонця та атмосферним розсіюванням сонячного світла.

Сутінкові промені

Сутінковими променями називають світлові стовпи, які виходять із проміжків у хмарах. Вони виникають, коли спадне світло частково блокується високим об’єктом на горизонті. Невеликі проміжки у хмарах дозволяють сонячним променям проходити крізь них, отже промені світла формують яскраві стовпи, спрямовані убік від Сонця. Частини пилу, які знаходяться в атмосфері, посилюють їх чіткість.

Сутінкові промені та релеївське розсіювання світла в небі над Аравійським півостровом. Джерело: NASA

Релеївське розсіювання

Коли світло проходить через атмосферу, воно стикається з частинками та газами, що призводить до зміни його напряму. Це називається релеївським розсіюванням. Цей ефект особливо помітний в умовах низького кута нахилу Сонця на сході або заході, тому що спадне світло має проходити через набагато більшу частину атмосфери, ніж опівдні. Внаслідок цього довшого шляху газова оболонка нашої планети розсіює більше коротких синіх довжин хвиль сонячного світла в порівнянні з довшими помаранчевими та червоними довжинами хвиль. На знімку з МКС розсіювання проявляється у характерному золотистому відтінку хмар.

Раніше ми розповідали про інший незвичайний оптичний ефект, через який небо над Південною Дакотою забарвилося в зелений колір.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

До подвійного астероїда: пряма трансляція запуску місії Hera
«Сріблясті змії»: астронавт показав красу річок з космосу при світлі Місяця
Більше Ланіакеї: Чумацький Шлях може бути частиною масштабнішої структури Всесвіту
Антарктика зеленіє: свідчення супутників
Лазерний сигнал з орбіти Марса: апарат Psyche оновив рекорд дальності оптичного зв’язку
Проклятий скарб: як продаж метеорита занапастив життя «мільйонеру»
Вивчення масових вимирань допоможе вченим шукати інопланетне життя
Камінь віком 2 млрд років відкрив таємницю марсіанського життя
Погляд у молодість Чумацького Шляху: James Webb зазнімкував зоряне надскупчення
Ухилилася від кулі: запуск ракети Vulcan мало не завершився аварією