Супутникові знімки: озера на Землі можуть стати менш блакитними

Вчені вивчили супутникові дані й встановили, що тільки 30 відсотків усіх озер на Землі мають блакитний колір води. І в майбутньому їхня кількість може ще знизитися через глобальні зміни клімату.

Блакитні озера можуть зникнути через глобальне потепління
Блакитне озеро у Північній Америці

Вчені вивчають озера з орбіти

Вчені дослідили 5,14 млн супутникових знімків прісноводних водойм, зроблених з 2013 по 2020 роки. На них зображено 85 360 озер та водосховищ, розкиданих по всій земній кулі. Дослідників цікавив колір води.

Виявилося, що чистий блакитний колір має менш ніж третина водойм. Зазвичай це глибші озера, ті, що розміщені у прохолодних широтах, де випадає велика кількість опадів, а взимку спостерігається крижаний покрив.

69 відсотків усіх озер на Землі мають зеленувато-коричневе забарвлення. Як правило, вони тяжіють до посушливих регіонів та розташовані або зовсім у глибині континентів, або безпосередньо біля узбережжя.

Що змінює колір озер

Нове дослідження кольору озер за супутниковими знімками показало, що зовсім не наноси та перенесення водоростей визначають те, чи залишається озеро блакитним більшу частину року, чи набуде менш приємного кольору. Головними чинниками тут є температура повітря, опади, висота над рівнем моря та глибина водойми.

Карта кольору води в озерах
Карта кольору води в озерах. Джерело: Рhys.org

І те, що перші два параметри з перелічених визначаються кліматом місцевості, навело вчених на думку, що зміни глобальної температури на планеті можуть сильно скоротити кількість блакитних озер уже в найближчі роки.

Дослідники змоделювали, як різні сценарії глобального потепління можуть вплинути на колір озер. Виявилося, що втратити блакитний колір можуть насамперед ті водойми, що розташовані у високих широтах: Канаді, Північній Європі та Новій Зеландії.

Власне, мікроскопічні водорості і так є в усіх цих озерах. Але низькі температури протягом більшої частини року заважають їм надмірно розвиватися. Якщо ж повітря почне прогріватися сильніше, то вони теж «зацвітуть», і боротися з цим буде неможливо.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine