Супутник зазнімкував зелені водовороти в морі

Супутник Sentinel-2 побачив у Фінській затоці Балтійського моря дивовижні зелені вири. Вони спричинені розмноженням фітопланктону — крихітних водоростей, що живуть у верхньому шарі води.

Зелені водовороти
Зелені вири. Джерело: scitechdaily.com

Зелені вири

Вчені, які вивчають земні океани за допомогою супутників, дуже уважно стежать за кольором води. Адже він може вказувати на кліматичні зміни або зміну річкових виносів. Двоє дослідників свого часу навіть перетворили забарвлення окремих ділянок моря на музику.

Однак цього разу супутник Sentinel-2 побачив у Фінській затоці Балтійського моря щось справді дивовижне. Водну поверхню вкривали вири красивого смарагдового кольору. Спостерігалося це явище на південь від столиці Фінляндії Гельсінкі.

Хоча зелені вири здаються загадковими, вчені бачать це явище не вперше. Їх викликає розростання фітопланктону — крихітних водоростей, які живуть у верхньому шарі морської води. Саме на кінець літа — початок осені припадає його бурхливий розвиток, а морські хвилі розносять його, формуючи дивовижні вири.

Про що говорить надмірне розповсюдження водоростей

Фітопланктон — важлива складова біосфери океанів. Він є основою харчових ланцюжків, отже, визначає життя усіх інших живих організмів у воді. Крім того, він поглинає велику кількість діоксиду вуглецю, що забезпечує нормальне функціонування атмосфери та клімату.

Однак час від часу він може виділяти велику кількість токсичних речовин, а коли після бурхливого розмноження масово гине, то розкладається і не дає живим організмам дихати. Через це зміни клімату можуть впливати на водорості особливо катастрофічним способом.

Занадто теплі місяці, як, наприклад, цього літа, створюють занадто комфортні умови для фітопланктону, і він розмножується, заповнюючи увесь простір. А пізніше, коли зелені вири стануть бурими, це може супроводжуватися масовою загибеллю живих істот.

За матеріалами scitechdaily.com.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine