Один із супутників місії Swarm ухилився від фрагмента космічного сміття лише за кілька годин до зіткнення. Про це йдеться у повідомленні, опублікованому на сайті Європейського космічного агентства (ESA).
Місія Swarm
Місія Swarm складається із трьох космічних апаратів, запущених у 2013 році. Вони призначені для вивчення магнітного поля Землі. Два апарати (Swarm A та Swarm C) рухаються практично «пліч-о-пліч» по однаковій орбіті. Спочатку її висота становила 460 км, але згодом вона була зменшена до 300 км. Третій апарат знаходиться на вищій, 530-кілометровій орбіті.

Нещодавно ESA прийняла рішення знову підняти висоту орбіти Swarm A та Swarm C, щоб компенсувати вплив збільшеної сонячної активності (через неї відбувається «роздуття» земної атмосфери, що прискорює сход з орбіти космічних апаратів). Для цього інженери розробили програму, яка включає виконання 25 корекцій курсу. Проте 30 червня 2022 року ESA отримала тривожне повідомлення. Дані Мережі космічного спостереження США вказали на те, що через вісім годин Swarm A зіткнеться з фрагментом космічного сміття.
Маневр ухилення
У наші дні подібні ситуації не рідкість і ESA регулярно організовує маневри ухиляння для своїх супутників. Однак, як правило, аерокосмічна агенція має не менше 24 годин для їх підготовки. Ситуацію додатково ускладнювало те, що через кілька годин після зіткнення Swarm A повинен був виконати планову корекцію курсу. При цьому інженерам також доводилося враховувати Swarm C. Оскільки апарати працюють у зв’язці, будь-яка різка зміна орбіти Swarm A могла створити перешкоди для наукової програми місії.
На щастя, інженери ESA впоралися з усіма складнощами та успішно скоригували траєкторію Swarm A. Надалі супутник виконав усі необхідні маневри щодо підняття висоти своєї орбіти.
Раніше ми розповідали про те, що фонд Х Prize має намір оголосити конкурс зі збирання космічного сміття.
За матеріалами https://www.esa.int
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine