Суперземля повністю втратила атмосферу через свою зорю

Міжнародна група астрономів вивчила суперземлю GJ 1252b, яка обертається навколо, близького до Сонячної системи, червоного карлика. Дослідникам не вдалося знайти слідів атмосфери цього світу. Відкриття може відіграти важливу роль в оцінці загальної кількості життєпридатних екзопланет.

Красный карлик
Червоний карлик в уявленні художника. Джерело: NASA

Більшість зір у Всесвіті — це червоні карлики. Такі світи випромінюють набагато менше енергії, ніж Сонце, тому зона населеності в їхніх системах зазвичай знаходиться на відносно невеликій відстані від поверхні світила. Однак це породжує проблему. Хоча червоні карлики помітно тьмяніші за сонцеподібні світила, іноді вони виробляють дуже потужні спалахи. У поєднанні з потужними зоряними вітрами їх може бути достатньо, щоб згодом повністю здути атмосферу землеподібної екзопланети в зоні населеності. Через це багато вчених досить скептично оцінюють шанси знайти життя у подібних системах.

Суперземля, що втратила атмосферу

Міжнародна команда дослідників спробувала знайти відповідь на це питання. Як об’єкт для вивчення вони обрали екзопланету GJ 1252b. Вона розташована на відстані 65 світлових років від Землі, її маса перевищує масу нашої планети в 1,3 раза. Орбіта екзопланети проходить на дуже невеликій відстані від батьківської зорі, що становить лише 1,5 млн км. Це у тридцять разів менше, ніж мінімально можлива дистанція між Сонцем та Меркурієм. GJ 1252b здійснює один оберт навколо своєї зорі всього за 12 годин.

Суперземля у красного карлика
Суперземля у червоного карлика в уявленні художника. Джерело: Gabriel Pérez Díaz, SMM (IAC)

Під час серії спостережень вчені виміряли потік інфрачервоного випромінювання планети від її денного боку. Подальший аналіз показав, що температура перевищує 1200°С. Отже, на її поверхні розплавилося б золото.

Ці дані, а також інші свідчення, привели астрономів до висновку, що GJ 1252b не має газової оболонки. Причому, в минулому, в екзопланети можливо була атмосфера, яка складалася з вуглекислого газу. Але як показують розрахунки, навіть якщо GJ 1252b спочатку мала в 700 разів більше вуглецю ніж Земля, під дією настільки потужного випромінювання весь CO₂ повністю зруйнувався б.

Звичайно, через екстремальну близькість до своєї зорі GJ 1252b ніколи не розглядалася як перспективне місце для пошуків життя. Але дослідники відзначають, що аналогічний механізм втрати газової оболонки може бути поширений і в інших світах у червоних карликів.

За матеріалами https://www.sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії