Стратосфера насичена екзотичними металами: їхнє походження занепокоїло вчених

Недавнє дослідження, проведене на висоті понад 12 км над Землею, виявило, що стратосфера нашої планети заповнена мікроскопічними частинками металу та інших елементів, які походять від уламків космічних апаратів, що згоріли під час входу в атмосферу.

Космічне сміття в уявленні художника. Джерело: Spacejunk3D, LLC

За результатами дослідження, яке було проведене на дослідницькому літаку в стратосфері над Арктикою і в якому брали участь вчені з Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA), була виявлена велика кількість різних «чужорідних» елементів, наприклад, алюмінію. Серед екзотичних елементів, зокрема, знайшли ніобій і гафній — рідкісні метали, які майже не зустрічаються у природі, але використовуються у створенні жаростійких та високоефективних сплавів.

Спершу здавалося загадкою, як саме ці елементи опинилися у стратосфері. Але вчені змогли встановити, що вони походять від космічного сміття — відпрацьованих космічних апаратів або ракетних прискорювачів, що увійшли у щільні шари атмосфери Землі та згоріли.

Дослідження на висоті 10–50 км

Для проведення дослідження використовувався спеціальний інструмент під назвою PALMS, або Particle Analysis by Laser Spectrometry (аналіз частинок за допомогою лазерної спектрометрії), який був встановлений на дослідницькому літаку. Цей інструмент дозволив збирати та аналізувати окремі частинки повітря під час польоту, що створило можливість докладно дослідити склад стратосфери.

Результати дослідження були опубліковані у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences і включаються у загальний контекст вивчення аерозольних частинок у стратосфері, яка розташована на висоті від 10 до 50 км над поверхнею Землі. Ця частина атмосфери містить озоновий шар, який виконує важливу функцію у захисті нашої планети та її живих істот від шкідливого ультрафіолетового випромінювання Сонця.

Погіршення проблеми засмічення

Вчені визнають, що рівні забруднення у стратосфері можуть видаватися невеликими, але з підвищенням кількості запусків супутників у космос ця проблема може погіршитися.

«За останні п’ять років були запущені понад 5000 супутників, і більшість із них повернуться в атмосферу протягом наступних п’яти років. Ми маємо зрозуміти, як це може вплинути на склад та властивості стратосферних аерозолів», — зауважив співавтор дослідження Мартін Росс з Аерокосмічної корпорації.

На сьогодні сайт OrbitingNow веде каталогізацію об’єктів у космічному просторі, й він уже відстежує близько 8000 об’єктів на низькій навколоземній орбіті, які згодом згорять в атмосфері. Такі дослідження допомагають краще розуміти вплив космічного сміття на нашу планету та її атмосферу.

Раніше ми розповідали про те, як два великих шматки сміття ледь не спричинили катастрофу на орбіті.

За матеріалами weather.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine