Два великих шматки сміття ледь не спричинили катастрофу на орбіті

Несправний радянський супутник «Космос-803» та ступінь китайської ракети «Чанчжен-4C» ледь не зіштовхнулися на орбіті. Якби ці два шматки космічного сміття не розминулися, це могло б призвести до катастрофічних наслідків.

Шматки сміття на орбіті
Шматки сміття на орбіті. Джерело: www.space.com

Шматки космічного сміття ледь не зіштовхнулися

Служба управління космічним рухом Leolabs, яка відстежує орбіти всіх дієвих та «мертвих» супутників, а також просто різних об’єктів, які кружляють навколо Землі, повідомляє про катастрофу, що ледь не сталася 13 вересня. Тоді ледь не зіштовхнулися два великі шматки космічного сміття: старий радянський супутник та ступінь китайської ракети.

Об’єкти зблизилися на мінімальну дистанцію, але все ж пролетіли один повз інший. Згідно з повідомленням Leolabs, перший був старим радянським супутником «Космос-803». Його запустили ще 1976 року і він давно вже не працював. Проте маса його була достатньо значною — 400 кг.

Другий об’єкт був верхнім ступенем китайського носія «Чанчжен-4C». Він опинився на орбіті п’ять років тому і досі не впав на Землю. Обидва шматки сміття у момент максимального зближення, яке відбулося на висоті 689 м, мали швидкість 7,5 км/с.

Чим небезпечне зіткнення

За підрахунками Leolabs, мінімальна відстань між двома шматками сміття складала лише 36 м. Це відповідає шансу зіткнення у 0,1 відсотка. Якби воно таки відбулося, то утворилося б близько 3000 уламків. На цій висоті ще є сліди атмосфери, але вони занадто розріджені, щоб загальмувати навіть невеликі фрагменти.

Вони залишалися б на орбіті місяцями, поки не впали б на Землю і не згоріли в атмосфері. Скільки лиха вони накоїли б за цей час, можна тільки здогадуватися. Весь минулий рік МКС доводилося ухилятися від уламків, що утворилися внаслідок випробування російської протисупутникової зброї.

Результат зіткнення двох шматків сміття міг бути ще грандіознішим. Цілком можливо, що він загрожував би не лише МКС, а й китайській станції «Тяньгун» та численним активним супутникам.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine